Papež František řekl, že pokud by abdikoval, do rodné Argentiny se nevrátí

Vatikán – Pokud by papež František abdikoval, do rodné Argentiny se nevrátí a nezůstane ani ve Vatikánu. Zůstal by ale v Římě. Hlava katolické církve to řekla v dnes odvysílaném rozhovoru na stanici TelevisaUnivision. V posledních týdnech sílí spekulace, že se papež chystá podat demisi. Samotný pontifex ale nedávno řekl, že svatopetrský stolec v blízké době opustit nehodlá.

Na otázky, zda by v případě odchodu z funkce zůstal ve Vatikánu, nebo by se vrátil do Argentiny, papež odpověděl záporně. Z Vatikánu by ale daleko neodešel. Snažil by se najít římskou farnost, kde by se mohl dál věnovat zpovědím a útěše věřících.

„Jsem římský biskup, v tom případě bych byl emeritní římský biskup,“ řekl v rozhovoru. O podobném způsobu, jak trávit důchod, František uvažoval, když stál v čele arcibiskupství v Buenos Aires, uvedla agentura AP. Ačkoliv se František v dohledné době abdikovat nechystá, do budoucna tento krok nevyloučil, pokud by mu zdraví neumožňovalo vést katolickou církev.

SOUVISEJÍCÍPapež v dopise setkání mládeže v Praze vyzval k omezení fosilních paliv i masa

Několik století dlouhou tradici, že papež ve své funkcí umírá, přerušil Benedikt XVI. v roce 2013. Po abdikaci se sice stáhl do ústraní, ale zůstal žít ve Vatikánu. To podle některých odborníků mohlo povzbudit názor nejkonzervativnější části katolíků, která vidí v Benediktovi XVI. opravdovou hlavu církve.

Stávající papež se už dříve vyjádřil pozitivně o rozhodnutí svého předchůdce abdikovat a nezůstat mermomocí v úřadě. „V budoucnosti by ale tato záležitost měla být definována jasněji,“ uvedl František.

Papež také v poslední době uvažuje o cestě na Ukrajinu a do Ruska. Šéf vatikánské diplomacie Richard Gallagher zmírnil své páteční vyjádření, že by papež mohl odjet do Kyjeva v srpnu.

„Papež určitě pojede do Kyjeva. Kdy a jak, to se zatím neví,“ řekl dnes novinářů Gallagher. V září by se pak mohl setkat v Kazachstánu s patriarchou ruské pravoslavné církve Kirillem.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 12. července 2022 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář