Papež František se vydal do Kolumbie

 

Papež František se vydal na 20. zahraniční apoštolskou cestu do Kolumbie. Na palubě se papež jako obvykle sešel s pracovníky médií, která hradí cestovní výlohy letů papežských zahraničních cest. S každým z nich se pak osobně pozdravil.

František na palube letadla řekl: „Dobrý den a děkuji za doprovod a za práci, kterou budete dělat. Tato cesta je trochu speciální, protože má také pomoci Kolumbii učinit krok vpřed na její cestě k míru. I vás prosím, abyste se za to během této cesty modlili. A děkuji za vše, co děláte. Chtěl bych také říci, že poletíme nad Venezuelou. Tak se také pomodlete za Venezuelu, aby se tam mohl uskutečnit dialog a tato země nalezla hezkou stabilitu dialogem se všemi. Děkuji za vaši práci.

Čtvrteční program papežova pobytu v Bogotě byl nabitý. Nejprve oficiální přijetí na náměstí Plaza de Armas della Casa de Nariño, kde papeže očekávali státní i náboženští představitelé, diplomatický sbor a reprezentanti občanské společnosti a světa kultury (přibližně tisíc osob).

Po vřelém uvítání prezidenta Calderóna se ujal slova František: „Přicházím do Kolumbie ve stopách svých předchůdců, bl. Pavla VI. a sv. Jana Pavla II., a stejně jako oni jsem veden touhou sdílet se svými kolumbijskými bratry dar víry, tak hluboce zakořeněný v této zemi, i naději pulsující v srdcích všech. Jedině takto, vírou a nadějí, lze překonat početné těžkosti během cesty a budovat zemi, která bude vlastí a domovem všech Kolumbijců.“ Národ požehnaný mnoha způsoby – pokračoval papež František a poukázal na zdejší podivuhodnou přírodu a biodiverzitu, rozmanitost flóry i fauny, stepi, pralesy, džungle, hory i moře, ale především zdejší „přívětivý a dobrotivý , houževnatý a odvážný lid“ nebojící se překážek.

Reklama

 

Pár údajů o Kolumbii. Její rozloha je 14 krát větší než má Česká republika a žije v ní 50 milionů obyvatel. Katolíci tvoří 94%. Biskupů je 128 a kněží – diecézních i řeholních – je 9 560. I při tak vysokém počtu kněží připadá na jednoho z nich 4 734 praktikujících katolíků, což je přibližně třikrát více než v naší vlasti.
Papež během svého pobytu navštíví pět měst (Bogotu, Villavicencio, Rionegro, Medellín a Cartagenu).

Jedním z největších problémů, před nimiž stojí církev v Kolumbii a její společnost je obchod s drogami. Během své návštěvy papež zavítá také do Medellínu, kde tento obchod nabyl obrovských rozměrů. Vatikánskému rozhlasu řekl pomocný biskup medellínské arcidiecéze, mons. Elkin Fernando Álvarez Botero, jak církev přispívá k řešení tohoto problému:

Snažíme se o to především svoji aktivitou přímo ve farnostech. Ve čtvrtích, kde se soustředí násilí spojené s prodejem drog, existují různé smírčí programy sociální pastorace. Míří především k mládeži, která ohrožena nejvíce. Církev pomáhá především v navazování dialogu a nabídkou jiného a lepšího životního stylu. V některých farnostech se farář obrací přímo k příslušníkům skupin bojujících proti sobě a snaží se je přimět ke zřeknutí se násilí a k dialogu. Máme na tomto poli velmi mnoho zkušeností. Zorganizovali jsme setkání mezi skupinami, které byly dlouhou dobu proti sobě. Právě takovýto dialog církev usnadňuje,“  dokresluje pomocný biskup z Medellínu situaci v Kolumbii.

 

Zdroj: Radio Vaticana Foto: screenshot – youtube.com/Rome Reports in English 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář