Papež František ukončil návštěvu Iráku a odcestoval do Říma

Bagdád – Papež František dnes odletěl z Iráku a ukončil svou historickou návštěvu tohoto muslimského státu, v němž před ním žádný jiný papež nebyl. Pobyt se obešel bez bezpečnostních incidentů, i když František od pátku procestoval značnou část země.

Cílem hlavy katolické církve bylo povzbudit iráckou komunitu křesťanů a poukázat na její osud výzvou k odpuštění, míru a nutnosti spolužití.

V Bagdádu dnes sloužil na nunciatuře soukromou mši a po rozloučení s personálem úřadu odjel na mezinárodní letiště. Čekal tam na něj irácký prezident Barham Sálih s manželkou. František chvíli hovořil s prezidentem, který ho pak doprovodil k letadlu, jež odstartovalo v 7:54 SEČ. V Římě má přistát po pětihodinovém letu.

Návštěva Iráku byla Františkova 33. apoštolská cesta, uvedl Vatikán. Konala se po 15měsíční pauze dané epidemií covidu-19. Předtím byl František na zahraniční cestě v listopadu roku 2019 v Thajsku a Japonsku.

V Iráku navštívil šest míst, kromě Bagdádu jihoirácký Nadžaf a historický Ur, severoirácký Mosul a Irbíl a také středisko někdejší početné křesťanské komunity Karakúš.

Papež cestu koncipoval v duchu citace z Matoušova evangelia Všichni jste bratři. Všem Iráčanům vzkázal, že svou společnost mohou úspěšně znovu začít budovat, jenom pokud se nebudou zaměřovat na to, co je rozděluje, ale budou se všichni považovat za členy jednoho lidského společenství.

Jeho sobotní setkání s hlavou iráckých šíitů velkým ajatolláhem Alím Sistáním komentoval tisk v šíitském Íránu jako „nejvýznamnější událost historie dialogu mezi náboženstvími“. Jejich společné prohlášení je výzvou k mírovému soužití a potvrzením práv iráckých křesťanů.

Za nejvýznamnější a nejnáročnější z papežova iráckého programu Vatikán označuje jeho nedělní pobyt v Mosulu, kde byla patrná zkáza, již po sobě zanechal Islámský stát. Papež se modlil na náměstí, na němž jsou dosud trosky čtyř kostelů.

Návštěvu předcházely kromě bezpečnostních také obavy z šíření koronaviru v davech, které papeže budou chtít vidět. Zejména na jeho zastávkách na severu země bylo vidět lidi bez roušek. V neděli sloužil František v Irbílu mši na stadionu před 10.000 lidmi.

Jak připomenuly agentury, papež a členové delegace už byli proti covidu-19 očkováni, což ale není případ většiny Iráčanů. V Iráku se od počátku epidemie nakazilo téměř 730.000 lidí a na komplikace covidu-19 zemřelo 13.500 lidí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 8. března 2021 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář