Papež František upozornil na konflikt, který vypuknul mezi vojenskými složkami Ázerbajdžánu a Arménie

Vatikán – Tuto neděli (27.9.) se římský biskup František setkal s Katolikosem Apoštolské arménské církve, Karekinem II. Těsně poté pak během pravidelné polední promluvy papež František upozornil na konflikt, který vypuknul mezi vojenskými složkami Ázerbajdžánu a Arménie, a vyzval věřící k modlitbě za ukončení bojů, za dialog a usmíření mezi bojujícími stranami.

Vatikánský rozhlas informuje, že návštěva arménského katolikose u papeže se měla uskutečnit v pondělí, ale vzhledem k bouřlivému vývoji posledních událostí nejvyšší představitel arménských křesťanů svoji návštěvu Říma ukončil a vrátil se zpět do vlasti. Ještě před tím v rozhovoru pro portál ACIstampaKarekin II. sdělil, že papeži přiblížil stávající situaci a požádal jej, aby pozvedl svůj hlas. Podle hlavy arménských křesťanů byl  nynější útok namířen výslovně proti pokojnému civilnímu obyvatelstvu Náhorního Karabachu. Katolikos Apoštolské arménské církve vyjádřil také přání, aby mezinárodní média informovala o konfliktu pravdivě, protože je to předpoklad jeho spravedlivého řešení.

Arméni a Ázerbájdžánci se vzájemně obvinili z útoků v oblasti Náhorního Karabachu, etnicky arménské separatistické enklávy v Ázerbájdžánu. Podle místních sil bylo zabito 16 karabašských vojáků a více než stovka jich byla zraněna. Arménský premiér Nikol Pašinjan podle iRozhlas.cz vojenské aktivity znepřátelené sousední země označil za vyhlášení války a vyzval mezinárodní společenství, aby zamezilo intervenci Turecka, které je spojencem Ázerbájdžánu, do konfliktu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 30. září 2020 Foto: Wikimedia Commons – papež

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář