Papež František v Thajsku odsoudil vykořisťování žen a dětí

Bangkok – Papež František dnes při návštěvě Thajska odsoudil vykořisťování žen a dětí. V zemi, která je známá jako oblíbený cíl sexuálních turistů, nejvyšší představitel římskokatolické církve zdůraznil nutnost vykořenit násilí, zneužívání a zotročování, jímž ženy a děti trpí. Hlava katolické církve v Thajsku hovořila také o těžkém osudu uprchlíků.

Papež do asijské země, kde žije nevelká křesťanská menšina, přiletěl ve středu. Dnes v úřadu thajského premiéra promluvil k politikům a diplomatům. „Myslím na všechny ženy a děti naší doby, zvláště ty, které jsou zraňovány, znásilňovány a vystavovány všem formám vykořisťování, zotročování, násilí a zneužívání,“ prohlásil František.

K tématu sexuálního zneužívání a také k utrpení migrantů, kteří často končí jako žebráci nebo musejí vykonávat těžké a málo placené práce, se papež vrátil i na závěr dne při mši na národním stadionu v Bangkoku, jíž se podle agentury AP zúčastnilo kolem 60.000 lidí.

Thajsko každý rok navštíví na 35 milionů turistů a místní vláda se snaží zemi zbavit pověsti destinace sexuálního turismu. Ani opakované razie však Bangkok a další turistické cíle nevyčistily od podniků, v nichž je nabízen sex. Podle zprávy organizace UNAIDS z roku 2014 je v Thajsku na 123.530 sexuálních pracovníků a pracovnic.

František dnes ocenil úsilí vlády „vymýtit tuto metlu“ a snahu jednotlivců a organizací pracujících na „vykořenění tohoto zla“ a pomoci obětem s navrácením důstojnosti.

Papež v Thajsku hovořil také o těžkém osudu uprchlíků, kteří podle něj musí snášet „tragický exodus“ a stále čelí mnoha nebezpečím, a odsoudil obchodování s lidmi. Na území Thajska jsou některé z nejstarších uprchlických táborů v Asii. V devíti příhraničních táborech žije, často už od 80. let, na 100.000 barmských uprchlíků. V poslední době je Thajsko významným působištěm pašeráků lidí a obchodníků s lidmi, jejichž pochybných služeb využívají desetitisíce muslimských Rohingů z nové uprchlické vlny ze sousední Barmy.

V Thajsku, které má více než 65 milionů obyvatel, žije něco málo přes 380.000 křesťanů. Jejich vztahy s většinovými buddhisty jsou dobré. Papež dnes jako gesto mezináboženského dialogu navštívil jeden z místních buddhistických chrámů a setkal se s 91letým nejvyšším patriarchou thajského buddhismu, který vyznává na 95 procent místního obyvatelstva. Slíbil mimo jiné, že katolická církev bude s thajskými buddhisty více spolupracovat na projektech na podporu chudých a při ochraně životního prostředí.

Papež se později setkal i s králem Mahá Vatčirálongkónem a premiérem Prajutchem Čan-Očou. Po náročném dni zakončeném mší na národním stadionu vypadal papež podle agentury Reuters unaveně.

Nejvyšší představitel katolické církve je v asijské zemi poprvé od roku 1984, kdy do Thajska přijel tehdejší papež Jan Pavel II. Papež František bude v Thajsku i v pátek, kdy se setká s představiteli thajské katolické církve a v místní bazilice povede další mši věnovanou převážně mladým lidem. O víkendu se přesune do Japonska.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 21. listopadu 2019  Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář