Papež František ve Švýcarsku vyzval k soucitu a jednotě

Ženeva – Papež František v Ženevě při návštěvě Světové rady církví vyzval k soucitu s nejslabšími. Při společné modlitbě se zástupci ekumenické rady rovněž nabádal k jednotě křesťanstva, informovala agentura DPA. Po večerní bohoslužbě a požehnání zhruba 40.000 věřícím papež odletěl zpátky do Říma.

Vzhledem k údajně stále hlubším příkopům mezi chudými a bohatými hlava římskokatolické církve vyzvala k většímu soucitu se slabými. „Slabí jsou stále více vyčleňováni“, zůstávají bez chleba, práce a budoucnosti, zatímco bohatí jsou stále bohatší,“ prohlásil papež. „Nechme se oslovit pláčem trpících a pociťujme soucit,“ dodal František.

Podle něj je důvodem ke znepokojení, že „někteří křesťané se chovají vůči potřebným lhostejně“. „Ještě smutnější je přesvědčení těch, kteří své vlastní přednosti považují za čistá znamení boží preference,“ dodal papež.

Dalším tématem, o němž se papež v Ženevě zmínil, je jednota křesťanů. „Náš svět, který je rozštěpen tolika rozkoly, jež postihují ty nejzranitelnější, zoufale potřebuje jednotu,“ prohlásil papež František při společné modlitbě se zástupci Světové rady církví, jejíž členem římskokatolická církev není. V současnosti je však největší ekumenickou organizací na světě a sdružuje téměř 350 světových anglikánských, evangelických, pravoslavných a starokatolických církví.

„Rozdíly mezi námi nesmí být žádnou výmluvou,“ zdůraznil papež. „Naše cesta má jasný cíl: jednotu,“ uzavřel. Papež František se dnes podle agentury AP rovněž setkal se skupinou osmi korejských protestantů, z nichž čtyři pocházeli ze Severní Koreje.

Na závěr své návštěvy ve Švýcarsku František ještě odsloužil mši pro více než 40.000 katolíků na místním výstavišti, kde se konají slavné ženevské autosalony. Francouzsky požehnal věřícím, z nichž mnozí kvůli této příležitosti přicestovali z Francie, napsala agentura AP. Jedenaosmdesátiletý papež při odchodu z oltářního prostoru minul jeden schod a před upadnutím ho zachránil pobočník. Hlava římských katolíků poté z nedalekého letiště odcestovala zpátky do Říma.

Papež Světovou radu církví navštívil v době zasedání jejího ústředního výboru při příležitosti 70. výročí existence této ekumenické organizace. Jde o třetí papežskou návštěvu ekumenické rady a zároveň 23. zahraniční cestu papeže Františka, který je v úřadu přibližně pět let.

Agentura DPA připomíná, že papež František je považován za budovatele mostů. V roce 2016 sloužil ve Švédsku při příležitosti 500. výročí reformace s luterány společnou bohoslužbu.

 

Autor: ČTK  Foto: Twitter.com

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář