Papež František vyzývá k nastolení míru v Demokratické republice Kongo

Papež ve středu během pravidelné generální audienci zopakoval svou výzvu k nastolení míru v Demokratické republice Kongo. Řekl to v kontextu posledních zpráv, které informují o propuknutí krvavých střetů v této středoafrické zemi.

Z Demokratické republiky Kongo dostáváme bohužel znepokojivé zprávy. Znovu chci tedy všechny zúčastněné strany vyzvat, aby se zavázaly, že se vyhnou všem formám násilí. Církev samotná chce ze všech sil přispět k nastolení míru a rozvoji společného blaha společnosti,“ řekl papež František v rámci své promluvy na generální audienci.

Svatý otec se naposledy k situaci v Demokratické republice Kongo vyjádřil během nedělní modlitby Anděl Páně poslední den jeho apoštolské cesty v Peru. Ve své řeči vyzval všechny zodpovědné osoby v DR Kongu, aby zabránily násilí.

Reklama

 

Násilné politické střety propukly v DR Kongo poté, co účastníci demonstrací zakázaných vládou požadovali, aby odstoupil prezident Joseph Kabila. Při ozbrojených střetech zemřely desítky lidí, což vyvolalo obavy z návratu občanské války.

Konžský episkopát vydal prohlášení, ve kterém se vyslovil proti porušování lidských práv ze strany vlády a proti plánu prezidenta anulovat limity prezidentské funkce, které by znemožnily jeho znovuzvolení.

Tamější biskupové také pomohli zprostředkovat dohodu mezi vládní politickou koalicí a opozičními vůdci, která byla podepsána dne 31. prosince 2016. Dohoda umožnila prezidentovi zůstat ve funkci nad rámec jeho mandátu a zároveň požadovala, aby složil funkci po letošních volbách.

Nicméně národní volební komise poté prohlásila, že volby budou nejdříve v prosinci 2018. Opozice se proto obává, že Kabila chce zůstat u moci i nadále.

 

Zdroj: cirkev.cz   Foto: screenshot youtube.com Al Jezeera English  katolický biskup v Kongu Donatien Bafuidisoni

 

 

Kategorie: Politika

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář