Papež František: Základem přístupu k migraci může být sociální učení církve

Vatikán. „Osvobození chudáků, utlačovaných a pronásledovaných je stejně dnes jako v minulosti integrální součástí poslání, které Bůh svěřil církvi,“ řekl papež František při audienci pro účastníky Plenární rady Mezinárodní katolické komise pro migraci.

Tato komise, rozšířená dnes ve 40 zemích světa a sdružující 132 členských organizací, vznikla jako reakce na situaci v Evropě po II. světové válce, zejména na pomoc uprchlíkům, kteří po komunistických převratech emigrovali z východního bloku na Západ.

Papež označil práci komise za hmatatelný výraz poslání, které v této oblasti církev dostala od Pána, jenž slyší nářek utlačovaných a zná jejich utrpení (srov. Ez 3,7). Ocenil také, že navzdory vývoji a sofistikovanějším nástrojům, nepřestala být věrná svému prvotnímu poslání a po více než 65 let své existence poskytovala na všech kontinentech pomoc migrantům a uprchlíkům.

Reklama

„Je mým přáním, aby toto dílo pokračovalo a pobízelo místní církve ke štědrému postoji vůči  lidem donuceným opustit svou vlast, kteří se příliš často stávají obětí podvodů, násilí a zneužívání všeho druhu,“ uvedl papež.

Jak František dodal, díky své dlouhé historii může Mezinárodní katolická komise pro migraci poskytovat kvalifikovanou pomoc Biskupským konferencím a diecézím, které řeší problém, jak co nejlépe odpovědět na tuto „epochální výzvu“.

„K osvobození utlačovaných, odepisovaných a otroků dneška je nezbytné podporovat otevřený a upřímný dialog s vládci, dialog založený na žité zkušenosti, utrpení a aspiracích lidu, který každého volá k jeho odpovědnosti,“ uvedla hlava katolické církve.

 

Zdroj: Vatikánský rozhlas   Foto:  screenshot youtube.com CBS News 

 

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář