Papež je připraven jet do Severní Koreje, pokud ho pozve

Soul – Papež František je připraven navštívit Severní Koreu, pokud ho tamní režim pozve. V rozhovoru s jihokorejskou stanicí KBS řekl, že by neodmítl šanci do této izolované země přijet a přispět k mírovým snahám, informovala dnes agentura AFP.

„Pokud mě pozvou – a tím chci říct, prosím, pozvěte mě – pak neodmítnu,“ řekl papež v rozhovoru s KBS, který byl dnes odvysílán. „Cílem je jednoduše bratrství,“ dodal.

O možné návštěvě papeže Františka v KLDR se mluvilo již v roce 2018, kdy se tehdejší jihokorejský prezident Mun Če-in několikrát sešel se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Mun, který je katolického vyznání, poté papeži ústně tlumočil pozvání od severokorejského vůdce k návštěvě KLDR. Papež v reakci vyjádřil ochotu do Severní Koreje zavítat v případě oficiálního pozvání.

Mezi dvacítkou kardinálů, které papež jmenuje v sobotu, je i jihokorejský duchovní Lazzaro Ju Hung-ski, který ve Vatikánu řídí kongregaci pro klérus. V minulosti však zastával funkci předsedy mírového výboru korejské konference biskupů a čtyřikrát navštívil KLDR.

Poté, co druhý summit Kima a tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa v roce 2019 skončil neúspěchem, ochably i kontakty mezi oběma Korejemi. Letos Pchjongjang provedl rekordní množství zbrojních testů a spekuluje se, že připravuje i novou jadernou zkoušku. Papež opakovaně vyzývá Korejce, aby usilovali o mír na Korejském poloostrově.

Severokorejská ústava formálně zaručuje svobodu vyznání, kromě několika státem určených míst k bohoslužbám a modlitbám ale nejsou žádné veřejné náboženské aktivity povoleny a křesťané jsou tvrdě pronásledováni, píše agentura Reuters.

Podle křesťanské vládní organizace Puerta Abiertas, která se věnuje náboženské perzekuci ve světě, v Severní Koreji vyznává křesťanství zhruba 400.000 lidí, což představuje 1,5 procenta celkové populace. Kvůli víře je ve vězení nebo v pracovních táborech 50.000 až 70.000 křesťanů, tvrdí organizace.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 26. srpna 2022 Foto: Wikimedia Commons – Kim Čong-un

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář