Papež k situaci na Blízkém východě. Muslimům popřál k ramadánu

„Použití síly nikdy nepovede k míru. Válka vyvolává válku, násilí vyvolává násilí,“ prohlásil při dnešní generální audienci papež František, když vyjádřil znepokojení nad situací na Blízkém východě. Uvedl, že pociťuje hluboký zármutek nad mrtvými a zraněnými a zůstává duchovně nablízku těm, kdo trpí současnou eskalací konfliktu kolem přesunu amerického velvyslanectví v Izraeli do Jeruzaléma.

Papež opětovně vyzval strany sporu a mezinárodní společenství k úsilí o dialog, spravedlnost a mír. V souvislosti s dnešním začátkem muslimského postního měsíce ramadánu František adresoval svůj pozdrav vyznavačům islámu. „Ať tento zvláštní čas modlitby a postu pomáhá k setrvávání na Boží cestě, která je cestou pokoje,“ řekl papež.

Půst v devátém měsíci muslimského lunárního kalendáře znamená, že věřící za dne nekonzumují jídlo, jíst mohou před východem slunce a po jeho západu.

V mnoha muslimských zemích se lidé zásobili nebývale velkým množstvím jídla pro noční hostiny a pro mnohé obchodníky je toto období spojeno právě s velkým odbytem potravin. Za dne se nemá ani pít a kouřit. Půstu se mohou vyhnout těhotné ženy, staré nebo nemocné osoby a také lidé na cestách nebo těžce pracující.

Ve Spojených arabských emirátech zkrátili po dobu ramadánu pracovní dobu ve veřejném i soukromém sektoru, a to počínaje čtvrtkem. Ve státních institucích se bude pracovat od 9:00 do 14:00 místního času, v soukromém je pracovní doba zkrácena o dvě hodiny.

 

Zdroj: ČTK, Radio Proglas  Foto: Wikimedia Commons

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář