Papež ke konferenci Globsec: Vytvořte model solidarity a ekologické proměny

Bratislava/Vatikán – Papež František ve videoposelství mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec, která se koná ode dneška do čtvrtka v Bratislavě, vyzval její účastníky k vytvoření ekonomického a společenského modelu založeného na solidaritě. Pandemie covidu-19 totiž podle něj ukázala, že nikdo není schopen se zachránit sám. Covidová krize je také výzvou pro ekologickou proměnu, uvedl papež František, který by měl podle zatím nepotvrzených informací Slovensko v září navštívit.

Papež ocenil, že tato konference dá prostor důležité diskusi o obnově světa po pandemii. Covidová krize je podle něj zároveň výzvou vytvořit nový model, zaměřený na rozvoj každého z nás. Je nutné vést dialog a přijímat rozhodnutí vedoucí k „přeměně smrti na život a zbraní na jídlo“, řekla také hlava katolické církve.

„Všichni rovněž potřebujeme ekologickou přeměnu,“ řekl papež. Podle něhož lidstvo vytvořilo „ekologický dluh“, který budou splácet zejména chudí. Svět je náš společný domov, a musíme proto naléhavě jednat, abychom ho ochránili, dodal.

Papež vyzval účastníky konference také k zamyšlení nad tím, do jaké míry je lidstvo za covidovou krizi zodpovědné. Dosavadní ekonomický a společenský model byl podle něj poznamenán sobectvím a nerovností, malá část světové populace v něm vlastní většinu bohatství. „Vidím způsob života, který se dostatečně nezajímá o životní prostředí,“ řekl také papež.

Na závěr proslovu uvedl, že se modlí, aby diskuse na konferenci Globsec přispěla k modelu obnovy, schopného přinášet inkluzivní řešení a založeného na mírovém soužití a harmonii mezi všemi.

Konference Globsec, která se koná pošestnácté, se účastní na 800 lidí, včetně politiků a diplomatů z různých zemí. Dnes je na programu diskusní panel o ekonomickém restartu EU, do něhož se mají zapojit mimo jiné premiéři Slovenska a Rakouska. Za ČR se ho má zúčastnit vicepremiér, ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Ve středu na konferenci vystoupí mimo jiné ministr zahraničí Jakub Kulhánek v diskusi ministrů zemí visegrádské čtyřky o budoucnosti EU.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 15. června 2021 Foto: YouTube – papež František

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář