Papež kritizuje Trumpa za zeď a necitlivost lidí k migrantům

ŘÍM – Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa postavit zeď proti přistěhovalcům udělá ze Spojených států „vězně“ své vlastní izolace, tvrdí papež František ve svém rozhovoru se španělským novinářem.

„Ten, kdo postaví zeď, skončí jako vězeň zdi, kterou postavil,“ řekl papež podle CRUX. „To je univerzální zákon ve společnosti i v osobním životě. Postavíte-li mezi lidi zeď, skončíte jako vězeň té zdi, kterou jste vybudovali.“

V rozhovoru se španělským novinářem z La Sexta, František řekl zemím, které obchodují se zbraněmi „nemají právo mluvit o míru“. „Podněcují válku v jiné zemi a pak chtějí mír?“ ptal se. „Ta teorie je jako bumerang. Pokud spustíte válku, budete ji mít ve svém vlastním domě, ať už chcete nebo ne.“

Na otázku o obětech sexuálního zneužívání a o tom, zda by měli jít na policii, papež řekl „samozřejmě“ a trval na tom, že takový postup je výsledkem nedávného summitu o zneužívání.

„Každopádně chápu lidi, kteří byli nespokojeni, protože když utrpěli bolest, a měli být zticha, modlit se a truchlit,“ řekl. „Ale iniciace procesů je způsob, jak učinit léčbu nevratnou.“

Pokud jde o problém migrace, papež nemluvil jen o Spojených státech.

V současné době existuje několik národů, které budují nějakou podobu zdí a plotů, aby migranti zůstali venku, včetně Španělska, které postavilo ploty s nožům podobnými hroty. Během této části rozhovoru byl papež ukázán, jak drží jeden z nich a nazývá to „hanebným“ skutkem.

Když mluvil o krizi ve Středozemním moři, která v posledních letech zabila více než 35 000 lidí, kteří se snaží dostat do Evropy, papež řekl, že nemůže porozumět „necitlivosti“ lidí.

„Nechápu nespravedlnost války, nespravedlnost hladu, nespravedlnost vykořisťování, které způsobuje, že člověk odchází hledat lepší život,“ říká František. „A nespravedlnost toho, kdo mu zavře dveře,“ dodal papež v rozhovoru.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Foto: Wikimedia Commons – Donald Trump

Tags: ,

1 Komentář

  1. Konečný Fr.

    Zavírat dveře je třeba těm, kteří chtějí bezpracně žít – to je většina migrantů. Kdyby oni byli bohatí, chovali by se stejně nebo ještě hůře.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář