Papež kvůli zákazu vycházení odslouží půlnoční mši dříve

Vatikán – Papež František letos s ohledem na noční zákaz vycházení, který bude přes vánoční svátky platit po celé Itálii, odslouží půlnoční mši na Štědrý den dříve než obvykle. Bohoslužba začne ve Svatopetrském chrámu už v 19:30 a nebude otevřená pro veřejnost, informoval dnes Vatikán. Tradiční poselství Městu a světu (Urbi et Orbi) pak letos 25. prosince zazní uvnitř chrámu a nikoli na Svatopetrském náměstí, aby se zabránilo srocování věřících.

V minulých letech začínala půlnoční mše obvykle ve 21:30, italská vláda ale minulý týden rozhodla, že přes svátky bude kvůli boji s koronavirovou nákazou v zemi platit zákaz vycházení od 22:00 do 5:00. Církevní stát chce omezení respektovat, a proto začátek mše o dvě hodiny uspíší.

Další sváteční liturgie s účastí papeže se mají konat podle plánu, jedna velká změna se ale bude týkat místa. Poselství Městu a světu, které hlava katolické církve každoročně pronáší v pravé poledne na Boží hod vánoční (25. prosince) z balkónu Svatopetrské baziliky, letos papež pronese uvnitř chrámu. Vatikán tím chce předejít tomu, aby se na náměstí sešly větší davy. Poselství si totiž každý rok přijdou vyslechnout tisíce věřících.

Papež bude sloužit i silvestrovské Te Deum a novoroční bohoslužbu, obou liturgií se ale bude moci zúčastnit jen úzký okruh lidí a nebudou otevřené pro širokou veřejnost. Živé přenosy budou k vidění na internetových stránkách Vatikánu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. prosince 2020 Foto: YouTube – papež František

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář