Papež na konci září jmenuje 21 nových kardinálů

Vatikán – Papež František dnes oznámil, že na konci září jmenuje 21 nových kardinálů. Informoval o tom web Vatican News. Mezi nejvyššími hodnostáři katolické církve budou nově například duchovní z Jeruzaléma, Hongkongu či Jižního Súdánu.

Shromáždění kardinálů, takzvaná konzistoř, se uskuteční 30. září. Osmnáct z 21 nových kardinálů bude moci v budoucnu volit v konkláve nástupce 86letého Františka. Zbylým třem je nad 80 let, a na výběru nového papeže se tak nebudou moci podílet.

SOUVISEJÍCÍPapež František přivítal Billa Clintona a šéfa nadace Alexe Sorose

Papež svůj výběr nových kardinálů oznámil během pravidelné nedělní modlitby na Svatopetrském náměstí. Kardinálem se stane latinský patriarcha Jeruzaléma Pierbattista Pizzaballa, papežský diplomat Emil Paul Tscherrig původem ze Švýcarska či nový prefekt Dikasteria pro nauku víry, Argentinec Víctor Manuel Fernández. Na seznamu duchovních, kteří se na konci září stanou kardinály, je také hongkongský biskup Stephen Chow či hodnostáři z Jižní Afriky a Jižního Súdánu. Češi ani Slováci na něm nejsou, kardinálem se ale stane arcibiskup z polské Lodže Grzegorz Ryś. Jediným žijícím českým kardinálem je emeritní pražský arcibiskup Dominik Duka.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. července 2023 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář