Papež nepřijal rezignaci francouzského kardinála Barbarina

Vatikán – Papež František v úterý odmítl přijmout rezignaci francouzského kardinála, jehož soud v Lyonu na počátku měsíce shledal vinným z toho, že zatajoval sexuální zneužívání nezletilých jiným duchovním. Osmašedesátiletý Philippe Barbarin, nejvýše postavený francouzský duchovní, který se zapletl do skandálu sexuálního zneužívání uvnitř francouzské katolické církve, se proti rozhodnutí soudu chystá odvolat. František své rozhodnutí hájil presumpcí neviny, napsala agentura AFP.

„V pondělí ráno jsem odevzdal své pověření do rukou Svatého otce. Ten s poukazem na presumpci neviny mou demisi přijmout nechtěl,“ oznámil Barbarin, který tím pádem zůstává lyonským arcibiskupem. Papež mu místo toho řekl, ať udělá to, co pro lyonskou arcidiecézi považuje za nejlepší. Barbarin se tedy rozhodl na čas se stáhnout a ve výkonu povinností jej zastoupí generální vikář Yves Baumgarten.

Soud francouzskému kardinálovi uložil podmíněný trest vězení v délce šesti měsíců. Všeobecně se očekával zprošťující rozsudek. Barbarin čelil obvinění, že úřadům mezi červencem 2014 a červnem následujícího roku nenahlásil informace o zneužívání chlapců knězem Bernardem Preynatem v 80. a 90. letech minulého století.

Preynat už dříve uvedl, že Barbarin a další církevní činitelé ho roky kryli. Ke zneužívání se přiznal a bude souzen později.

Barbarin po vynesení rozsudku avizoval svou rezignaci a obětem zneužívání vzkázal, že s nimi soucítí. Blízko obětem stojí i Vatikán, uvedl jeho mluvčí Alessandro Gisotti.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: YouTube – papež František

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář