Papež odveze do Iráku vzácný rukopis, který unikl teroristům z IS

Vatikán – Papež František při své březnové cestě do Iráku odveze nazpět vzácný rukopis z 14. či 15. století, který unikl okupaci teroristické organizace Islámský stát (IS). Knihu se podařilo s pomocí církevních kruhů poslat do Itálie, kde byla zrestaurovaná, uvedla ve středu agentura AFP. Papež František navštíví Irák od 5. do 8. března.

„Jsme rádi, že jsme knihu předali Jeho Svátosti, aby se mohla vrátit domů,“ uvedla představitelka křesťanské organizace FOCSIV, která se na transportu rukopisu z Iráku podílela.

Rukopis známý pod názvem Sidra pochází z iráckého města Karakoš. Tuto oblast v letech 2014 až 2017 okupovala teroristická organizace Islámský stát. Její bojovníci často ničili náboženské a umělecké předměty, které podle nich nebyly v souladu s jejich vírou. Před organizací byl rukopis zachráněn místními faráři, kteří ho pak předali biskupovi v Mosulu.

Rukopis byl sepsán ve 14. či 15. století v aramejštině a obsahuje liturgické modlitby. Když dílo dorazilo do Itálie, bylo ve velmi špatném stavu. Kniha si tak vyžádala rozsáhlé restaurační práce expertů italského ministerstva kultury. Práce na rukopisu trvala deset měsíců.

Po konci okupace IS se křesťané do provincie Ninive, pod kterou město Karakoš spadá, vrátili jen v malém počtu, a to kvůli přetrvávajícímu napětí, napsala agentura AFP. Papež František má v plánu provincii navštívit. V Iráku má jednat také s prezidentem Barhamem Sálihem či významným šíitským duchovním Alím Sistáním.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 12. února 2021 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář