Papež oznámil změny ve vatikánské kurii, vysokou funkci má brněnský rodák

Vatikán – Papež František dnes jmenoval nové činitele do klíčových postů v ústřední správě římskokatolické církve. Takzvanou kurii přitom před několika týdny reformoval a nově například umožnil, aby vysoké funkce zastávaly ženy. Kanadský kardinál českého původu Michael Czerny například dostal na starost úřad pro lidský rozvoj, který se zabývá péčí o uprchlíky, životní prostředí, charitativními projekty a bojem s covidem-19.

Italská sestra Alessandra Smerilliová se pak stala zástupkyní Czerného, čímž se jako první žena dostala do vedení jednoho z hlavních správních vatikánských úřadů.

Ir John Kennedy povede úřad, který vyřizuje stížnosti vůči činitelům církve kvůli sexuálnímu obtěžování. Do jednoho z nejvyšších míst ve vlivném úřadu pro katolickou doktrínu se pak dostal Ital Armando Matteo. Jeho šéfem je nyní Luis Ladaria Ferrero, který podle agentury AP zřejmě půjde letos do důchodu, až mu v červenci vyprší jeho pětiletý mandát.

Kanadský kardinál Czerny, který se narodil v Brně a je stejně jako papež jezuita, byl nedávno vyslán jako zástupce Vatikánu na Ukrajinu a na její hranice, aby vyjádřil solidaritu s miliony uprchlíků, kteří utekli před ruskou invazí. Sestra Smerilliová v posledních dvou letech řídila boj Vatikánu s pandemií.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. dubna 2022 Foto: Wikimedia Commons – Michael Czerny

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář