Papež poděkoval všem, kteří pomáhají pečovat o migranty

Vatikán – Papež František během včerejší mše, kterou sloužil za imigranty, poděkoval všem, kdo o běžence pečují. Také kritizoval prázdné pokrytectví u těch, kteří přehlížejí chudé hledající bezpečí a důstojný život, uvedla agentura AP.

František hovořil o tíživém osudu migrantů, neboť USA, Evropa i další státy před nimi zavírají dveře, přístavy a hranice. Žádnou zemi konkrétně nezmínil, uvedl ale, že rozumnou odpovědí na fenomén globální migrace je solidarita a milosrdenství. Odpověď podle něj musí zahrnovat spravedlivé rozdělení odpovědnosti a zajištění práv a důstojnosti všech.

Ve svém kázání zmínil podobenství o milosrdném Samaritánovi, který se postaral o oloupeného a zbitého poutníka, ačkoli dříve kolem polomrtvého prošli kněz a Levita. V této souvislosti kritizoval pokrytectví těch, kteří si nechtějí ušpinit ruce péčí o nejslabší.

„Bere na sebe podobu uzavírání našich srdcí těm, kteří mají stejné právo jako my na bezpečí a důstojný život. Místo mostů staví zdi, skutečné i virtuální,“ řekl papež o pokrytectví.

Vstřícný postoj některých evropských zemí vůči migraci se v posledních měsících výrazně změnil. Tvrdý kurz zastává nová italská populistická vláda protiimigrační Ligy a protestního Hnutí pěti hvězd, která brání lodím s migranty vyzvednutým z moře přistát ve svých přístavech. Stejný postoj zaujímá i Malta.

 

Autor: ČTK  Foto: screenshot, youtube.com, chlapec ze Sýrie s papežem

Kategorie: Společnost

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář