Papež porovnává evropský populismus s Hitlerovým vzestupem

Vatikán – V rozhovoru pro Vatican Insider papež řekl, že amazonská synoda bude „dílem společenství vedeným Duchem svatým.“ Blížící se synoda biskupů je „naléhavé“ shromáždění, nikoli vědců a politiků, ale církve, jejímž hlavním tématem v diskusích bude evangelizace, uvedl papež.

Význam biologické rozmanitosti Amazonie je jednou ze současných výzev, kterým čelíme a jestliže tato oblast rozhodujícím způsobem přispívá k přežití planety, téma ekologie bude také na stole, podotkl František. „Většina kyslíku, který dýcháme, pochází odtud. Proto odlesňování znamená zabíjení lidstva,“ vysvětlil papež, proč téma ekologie je na setkání tak podstatné.

Papež také hovořil o nebezpečí narůstajícího nacionalismu a řekl: „Bojím se, protože slyšíme názory, které připomínají Hitlerovy projevy v roce 1934. Nejprve my, my… my…. Takové myšlení, řekl, je děsivé.“

Nacionalismus, řekla hlava katolické církve, představuje postoj „izolace“ a uzavření. Stát musí být svrchovaný, ale ne uzavřený uvnitř sebe, podotkl.

Národní suverenita, řekl, „musí být hájena, ale je třeba chránit a podporovat vztahy s ostatními zeměmi, s evropským společenstvím.“

„Především nikdy nezanedbávejte nejdůležitější právo všech: právo na život,“ uvedl k tématu migrace. „Přistěhovalci přicházejí především kvůli válce nebo hladu, ze Středního východu a Afriky,“ řekl.

Pokud jde o válku, „musíme vyvinout úsilí a bojovat za mír“ a investovat do rozvoje Afriky, aby se tam lidem pomohlo „vyřešit jejich problémy a zastavit migrační toky.“

Situace kolem migrace může podle papeže„být vyřešena dialogem s jinými zeměmi, protože některé země potřebují lidi, zejména pro práci v zemědělství nebo pro oživení své ekonomiky.“

Papež František na dotaz, zda možnost vysvěcení starších ženatých mužů ve službě v odlehlých oblastech bude jedním z hlavních témat diskuse, odpověděl: „Rozhodně ne. Je to prostě jeden bod v pracovním dokumentu.“ 45stránkový pracovní dokument, který slouží jako základ pro diskuse, obsahuje 146 číslovaných témat, nastiňující různé okruhy otázek.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 19. srpna 2019  Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,,

6 Komentáře

 1. Konečný Fr.

  Papež to má celé popletené, je to nenapravitelný levičák, který se chová populisticky, krafá politikům do řemesla, podporuje převaděčskou mafii. Ať nechá církve, dá se na politiku a uvidělo by se kam by to dotáhl.

  Odpověď
 2. Pane Ježíši prosím Tě přijď už a skoncuj to s tou ohavnou ulhanou žvanící ropuchou sídlící ve Vatikánu.

  Odpověď
   • Konečný Fr.

    To máte jako s tygrem. Když ho uvidí malé dítě, tak si může myslet, že je to hodná kočička. Normálnímu člověku, když potká šelmu, se zježí chlupy na těle – předsudečná nenávist. Skutečně, ten medvěd vás může jen očuchat a nic víc. Když bude mít hlad, tak máte smůlu. Po válce lidé také komunistům věřili, že vybudují spravedlivý svět. A ti co měli předsudečnou nenávist skončili v lágrech apod. Dnes když je někdo proti islamizaci Evropy – má předsudečnou nenávist – je třeba ho vyhodit z práce a postavit mimo zákon.

    Odpověď
 3. Pokud se nad tím, co říká, člověk v klidu zamyslí – má v podstatě pravdu. Pokud by se odstranily příčiny, proč emigrují z Afriky, tak se odstraní i následek. Ale jsem skeptický k tomu, že by se bohaté země byly schopné domluvit a investovat do smysluplných projektů, který by změnil perspektivu Afričanů, bohužel.

  Odpověď
 4. Miroslav Koranda

  Všiml jsem si, že v katolické církvi je dost lidí, kteří se Desaterem a křesťanskou láskou k bližnímu jen ohánějí a ve skutečnosti jsou to obyčejní nenávistí posedlí, zlí hlupáci, kteří neumějí pracovat s informacemi. Jsem rád, že ve Vatikánu je papež, který skutečně jedná v duchu křesťanských hodnot.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář