Papež pověřil Duku setrváním v kongregaci zasvěceného života

Praha – Český primas kardinál Dominik Duka dostal od papeže Františka na další pětileté období pověření do Kongregace pro společnosti zasvěceného života. Katolická církev o tom informovala na svém webu. Akt může mít podle zástupce pražského arcibiskupství význam i pro možné úvahy o pozici pražského arcibiskupa. Z pověření ale nelze vyvozovat, že papež Duku dále v této funkci ponechá.

Kardinál Duka už byl členem této kongregace v minulém období. Obdrženým dekretem papež jeho službu prodloužil na dalších pět let.

Duka loni dovršil 75 let, tedy věku, po němž církevní hodnostáři obvykle své funkce opouštějí. Jeho nástupce vybere Vatikán, papež František loni Duku vyzval, aby pokračoval ve své funkci, dokud nebude stanoveno jinak. Jako o možném nástupci Duky spekulují média o královéhradeckém biskupovi Janu Vokálovi a litoměřickém biskupovi Janu Baxantovi či o mladších, současném plzeňském biskupovi Tomáši Holubovi nebo českobudějovickém biskupovi Vlastimilu Kročilovi.

Mediální poradce pražského arcibiskupství a kněz plzeňské diecéze Romuald Štěpán Rob dnes na dotaz ČTK uvedl, že dekret, jímž papež František prodloužil Dukovi pověření do Kongregace pro instituty zasvěceného života, může svědčit o vzájemném vztahu a důvěře mezi oběma osobnostmi.

„Kongregace pro instituty zasvěceného života je laicky řečeno vatikánské ministerstvo, které nějakým způsobem spravuje a má na starosti instituty zasvěceného života po celém světě,“ vysvětlil Romuald Štěpán Rob. „Jedná se o pravidelné konzultace, scházení; v tomto smyslu se Dominik kardinál Duka podílí na správě a řízení celé katolické církve a institutů zasvěceného života po celém světě,“ doplnil Rob náplň této služby.

„Je nám velkou ctí zaslat jmenovací dekret podepsaný státní sekretářem a také chceme vyjádřit naši živou radostnou účast. Těšíme se na setkání s Vámi, srdečně zdravíme a přejeme vše dobré,“ stojí v dopise Dukovi podepsaném prefektem kongregace kardinálem João Brazem de Avizou.

Duka musel loni v den svých 75. narozenin 26. dubna odeslat papeži svůj rezignační dopis. Již další měsíc papež vyzval Duku k pokračování funkce. Duka neprohlásil, zda chce odstoupit, či zůstat ve funkci. V rozhovorech uváděl, že mnohé věci, které měl na starosti, považuje za uzavřené, některé by ale rád dotáhl do konce. Mezi ty druhé patří postavení nových varhan pro katedrálu sv. Víta. Za velmi důležité považuje dořešení vztahu státu a církve. Radost má z obnovy liturgického života v pražské katedrále, lituje naopak toho, že se nepodařilo dotáhnout působení církevního školství.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 25. července 2019  Foto: Wikimedia Commons – kardinál Duka

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář