Papež při rituálu na Zelený čtvrtek omyl a políbil nohy 12 vězeňkyním

Řím – Papež František dnes odpoledne navštívil ženskou část římské věznice Rebibbia a na tamním dvoře odsloužil mši pro asi 200 lidí. V duchu tradic Zeleného čtvrtka, který předchází Velikonocům, rituálně omyl, osušil a políbil nohy 12 vězeňkyním. Sedmaosmdesátiletý papež celý rituál symbolizující pokoru absolvoval na invalidním vozíku, podle zahraničních agentur vypadal v dobré kondici.

Podle Vatikánu se rituálu účastnily ženy různé národnosti a původu. Mnohé z nich během obřadu dojetím plakaly. Ve stejné věznici už byl papež na Zelený čtvrtek v roce 2015, tehdy ale nemyl nohy jen ženám, píše AFP.

SOUVISEJÍCÍReuters: Papež František před Velikonocemi vypadá, že je na to zdravotně lépe

Rituál mytí nohou má původ v biblickém gestu, které Ježíš Kristus učinil svým učedníkům při poslední večeři. František, který navštěvoval věznice už během svého působení v rodné Argentině, po svém nástupu do čela katolické církve v roce 2013 radikálně změnil podobu tohoto obřadu. Do té doby papež vždy myl nohy výhradně mužům a obřad se konal v římské bazilice. František si pro něj v minulosti vybral věznice, uprchlické tábory nebo centrum pro problematickou mládež.

František již více než měsíc s přestávkami trpí zánětem průdušek a chřipkou, což ho vedlo k omezení veřejných vystoupení, zrušení některých setkání a návštěvě římské nemocnice kvůli lékařským kontrolám. Obavy o jeho zdravotní stav se znovu objevily před několika dny, kdy vynechal kázání při bohoslužbě na Květnou neděli na Svatopetrském náměstí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 28. března 2024 Foto: Pixabay – papež František

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář