Papež přijal maďarského premiéra, poděkoval mu za přijímání běženců z Ukrajiny

Vatikán – Papež František dnes přijal při soukromé audienci maďarského premiéra Viktora Orbána. Podle vatikánské tiskové služby se setkání odehrálo ve „velmi vřelé atmosféře“. Papež mimo jiné ocenil, jak Maďarsko pomáhá ukrajinským migrantům prchajícím před ruskou invazí v jejich vlasti, informovala italská tisková agentura ANSA.

Setkání papeže s maďarským premiérem za zavřenými dveřmi trvalo asi 40 minut, uvedla ANSA. František daroval Orbánovi medailon s obrázkem svatého Martina, který se narodil na území dnešního Maďarska a který se podle legendy kdysi rozdělil se žebrákem o svůj plášť. Podle vatikánské tiskové služby tak chtěla hlava katolické církve vyjádřit díky Orbánově vládě za přijímání uprchlíků z Ukrajiny. Těch Maďarsko podle středečních údajů OSN přijalo dosud na 480.000.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Orbán, který sám sebe označuje za ochránce křesťanských hodnot v Evropě, byl v minulosti známý odmítavým postojem vůči migrantům z Blízkého východu. Běžence z převážně pravoslavné Ukrajiny jeho vláda přijímá, ale na rozdíl od ostatních zemí EU a dalších západních států neposílá Kyjevu vojenskou pomoc a nedovoluje ani přepravu zbraní přes maďarské území.

Orbán podle agentury APA daroval papeži dvě knihy o maďarském hudebním skladateli Bélovi Bartókovi či soubor hudebních nosičů s operou. Maďarský premiér, který je vyznáním kalvinista, se dnes ráno také zúčastnil mše ve Svatopetrské bazilice.

S papežem se premiér Orbán naposledy setkal loni v září, kdy se hlava katolické církve krátce zastavila v Budapešti cestou na Slovensko.

V Římě se má dnes odpoledne maďarský premiér setkat s italský exministrem vnitra a šéfem krajně pravicové strany Liga Matteem Salvinim, který byl rovněž známý odmítavým postojem vůči migrantům z Afriky, Blízkého východu či Asie.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 21. dubna 2022 Foto: Twitter – Viktor Orbán

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář