Papež řekl, že opakující se tragické nehody lodí s migranty jsou „otevřenou ránou lidstva“

Řím – Na italský ostrov Lampedusa od soboty doplulo více než 1000 migrantů, celkem tam zatím přistály skoro čtyři desítky lodí. Informovala o tom dnes agentura ANSA. Italská pobřežní stráž navíc na ostrov převezla 45 utečenců, které zachránila po potopení jejich člunu. Papež František dnes řekl, že opakující se tragické nehody lodí s migranty jsou „otevřenou ránou lidstva“.

V sobotu na Lampedusu dorazilo dohromady 27 lodí, na nichž plulo 718 lidí. Do dnešního poledne k nim přibylo deset plavidel se 390 migranty. Přijímací centrum na ostrově, které má kapacitu pro zhruba 400 osob, se nyní stará o více než 2000 lidí. Zhruba tisícovka z nich dnes bude trajekty převezena do sicilských přístavů Porto Empedocle a Trapani.

SOUVISEJÍCÍ Papež varuje před potenciálním nebezpečím umělé inteligence

Do Itálie letos podle statistik ministerstva vnitra přes moře dorazilo přes 96.000 migrantů, loni to ve stejném období bylo něco přes 45.000. Nejfrekventovanější trasu představují cesty z pobřeží Tuniska a Libye. Lampedusa je vzdálená zhruba 200 kilometrů od tuniského přístavu Sfax, což z ní činí častý cíl běženců. Někteří ale využívají i mnohem delší a nebezpečnější trasu z Turecka na jih Itálie.

Papež František dnes o migrantech hovořil při své pravidelné nedělní modlitbě, když připomněl, že od začátku roku ve Středozemním moři přišlo o život přes 2000 mužů, žen a dětí. Podle něj bychom takové číslo měli vyslovovat s bolestí a hanbou.

V sobotu tuniské úřady uvedly, že při nehodě lodi s migranty zemřelo malé dítě a mladý muž. Dnes italská pobřežní stráž zachránila u Lampedusy 45 lidí z Burkina Fasa, Kamerunu, Gambie, Libérie, Mali, Pobřeží slonoviny, Guineje a Nigeru. Bylo mezi nimi sedm žen a jeden nezletilý.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 13. srpna 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář