Papež schválil stanovy vatikánské banky, završil tak její reformu

Vatikán – Papež František schválil nové stanovy pro vatikánskou banku, oficiálním názvem Institut náboženských záležitostí (IOR). Završil tak více než šestileté období změn a reforem v tomto ústavu. Nově je pro banku například povinný externí audit, stanovy však zavádějí také další změny za účelem posílení reforem. Ty by měly vrátit důvěru v instituci, kterou v minulosti zasáhlo několik skandálů, uvedla v sobotu agentura Reuters.

Stanovy schválené v papežském dokumentu byly zveřejněny dnes. Papež František učinil z reformy vatikánské banky jednu ze svých priorit. Krátce po svém zvolení dokonce zvažoval, že banku zavře, nakonec se ale rozhodl, že bude pokračovat v reformách, které zahájil jeho předchůdce, papež Benedikt XVI.

Banka byla v minulosti zapletena do případů korupce, daňových úniků, zpronevěry, praní špinavých peněz a podvodů s nemovitostmi. Některé se týkaly nejvyšších představitelů a prelátů, což poškozovalo pověst Vatikánu.

Šéf mediálních služeb Vatikánu Andrea Tornielli označil nová pravidla za důležitý krok v procesu dodržování nejlepších mezinárodních standardů.

Stanovy zavádějí povinnost externího auditu. I když ten se v posledních letech uskutečnil, předchozí stanovy vydané v roce 1990 papežem Janem Pavlem II. požadovaly jen interní audity.

Nová pravidla také zakazují zaměstnancům banky, z nichž téměř všichni nejsou duchovní, vykonávat jinou aktivitu či poradenství uvnitř i vně Vatikánu, a to ani zdarma.

Počet členů světské dozorčí rady, kterou tvoří mezinárodně známí finanční odborníci, se zvýší z pěti na sedm. To posílí úlohu rady a oslabí dozorčí komisi kardinálů, která i nadále bude mít pět členů.

Hlavní účel IOR definovaný ve stanovách zůstává podle vatikánského rozhlasu nezměněn. Tím je chránit a spravovat movitý i nemovitý majetek, který byl převeden nebo svěřen tomuto institutu fyzickými či právnickými osobami, a je určen k náboženským nebo dobročinným účelům.

Vatikánskou banku založil v roce 1942 papež Pius XII., aby spravovala převážně peníze určené pro církevní instituce a charitativní práce. Banka není přístupná veřejnosti, její klienty tvoří instituce spojené s Vatikánem, řádová společenství nebo jiná církevní zařízení, zaměstnanci Vatikánu a akreditovaní diplomaté ve Vatikánu. Na konci loňského roku měla téměř 15.000 klientů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 11. srpna 2019  Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář