Papež se při návštěvě Maďarska přece jen setká s premiérem Orbánem

Budapešť/Vatikán – Papež František se při plánované zářijové návštěvě v Maďarsku přece jen setká s maďarským prezidentem Jánosem Áderem i premiérem Viktorem Orbánem. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na sdělení maďarské katolické biskupské konference. Americký katolický list National Catholic Register (NCR) minulý týden s odvoláním na zdroje ve Vatikánu tvrdil, že papež se nechce setkat ani s jedním z nich.

Rozhodnutí hlavy katolické církve odmítnout pozvání nejvyšších maďarských činitelů by mohlo způsobit diplomatickou roztržku. Přitom pro Budapešť by takový krok byl o to nepříjemnější, že zatímco v Maďarsku hodlá papež strávit jen několik hodin, návštěva na sousedním Slovensku bude nejspíš několikadenní.

SOUVISEJÍCÍNCR: Papež v Maďarsku se nechce sejít s Orbánem, dá přednost Slovensku

Podle maďarské katolické biskupské konference se ale Františkovy schůzky s politiky přece jen uskuteční. Setkat by se měl s Áderem i s Orbánem a údajně také s některými dalšími vládními činiteli. „Je politováníhodné, že v souvislosti s programem papežova pobytu v Maďarsku, který je stále ještě ve fázi plánování, se objevily v místních i mezinárodních médiích nepravdivé informace a interpretace,“ uvedla podle maďarských médií biskupská konference.

František v březnu oznámil, že odslouží závěrečnou mši Mezinárodního eucharistického kongresu, který se uskuteční v maďarské metropoli od 5. do 12. září. Podle tvrzení National Catholic Register má v úmyslu v zemi strávit jen nezbytně dlouhou dobu a vyhnout se jakýmkoli setkáním s politiky. List k tomu poznamenal, že maďarský premiér Orbán je zastáncem tvrdé protiimigrační politiky, kterou naopak papež dlouhodobě kritizuje a volá po větší solidaritě a pomoci uprchlíkům.

„Pokud papež nezmění plány strávit tři a půl dne na Slovensku, tedy v zemi, kterou pojí s Maďarskem složité historické vazby, ale která s ním má nyní dobré vztahy, bude to podle zdrojů NCR pro premiéra Orbána obrovská facka,“ napsal americký deník.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. června 2021 Foto: Wikimedia Commons – Viktor Orbán

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář