Papež se v Iráku setká s vůdcem šíitských muslimů

Vatikán zveřejnil oficiální program a logo apoštolské cesty do Iráku, která by se – v závislosti na vývoji koronavirové pandemie – měla uskutečnit ve dnech 5. až 8. března. Papež František mimo jiné navštíví posvátné šíitské město Nadžaf a setká se nejvyšší duchovní autoritou iráckých šíitů, ajatolláhem Alím al Sistáním, což je jasný krok k dialogu s touto muslimskou menšinou.

“Pouť míru a bratrství” – tak Františkovu nadcházející cestu již ode dne jejího ohlášení nazval bagdádský chaldejský patriarcha, kard. Louis Sako. Právě irácký primas usiloval o návštěvu Nadžafu, šíitského centra vzdělanosti spolu s íránským Kommem. František bude prvním papežem, který vstoupí na iráckou půdu, a podle spekulací tisku by etapa v Nadžafu mohla přinést podpis obdobného dokumentu, jakým byla abúdhábská deklarace o lidském bratrství, signovaná před dvěma lety spolu s nejvyšším představitelem sunnitského islámu, imámem al-Tajíbem.

Odlet do Iráku se plánuje na pátek 5. března dopoledne. Na letišti hlavního města bude vatikánskou delegaci očekávat irácký premiér Mustafa Kázimí. Oficiální přivítání se uskuteční v bagdádském prezidentském paláci, kde po soukromém rozhovoru s prezidentem Barhamem Sálihem papež vystoupí s úvodní promluvou před státními představiteli, diplomatickým sborem a občanskou společností. V závěru prvního dne návštěvy se papež v syrsko-katolické katedrále Panny Marie, Matky spásy, setká s biskupy, kněžími, řeholníky a řeholnicemi, seminaristy a katechety. 

Následujícího dne, v sobotu 6. března, se papež nejprve odebere do Nadžafu k již zmíněné schůzce s velkoajatolláhem al Sistáním a poté odletí do Násiríje, od níž je zhruba pětadvacet kilometrů vzdáleno archeologické naleziště na místě někdejšího sumerského Uru, východiska Abrahámovy pouti. Zde bude na programu mezináboženské setkání s papežovou promluvou. Intenzivní program uzavře po návratu do Bagdádu mše svatá v tamní chaldejské katedrále sv. Josefa.

V neděli 7. března papež zavítá do autonomní oblasti iráckého Kurdistánu. V hlavním městě tohoto regionu, Erbílu (či Irbílu nebo Arbílu) jej přivítají tamní političtí a náboženští představitelé. Papež se poté vrtulníkem odebere do Mosulu, který byl po tři roky (9.6.2014 – 9.7.2017) obsazen samozvaným Islámským státem. Zde se pomodlí za oběti války na Kostelním náměstí (Hosh al-Bieaa). Další zastávkou bude kolébka iráckého křesťanství, město Karakoš poblíž starověkého Ninive. Karakoš a okolní vesnice v srpnu 2014 obsadili teroristé z tzv. Islámského státu a násilím vyhnali tamních 100 tisíc chaldejských a syrsko-katolických křesťanů. Papež se s místním křesťanským společenstvím pomodlí modlitbu Anděl Páně. Nedělní liturgii pak bude slavit na erbílském stadionu, odkud se vrátí opět do Bagdádu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 9. února 2021 Foto:

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář