Křesťan dnes

Papež se v Irsku setkal s osmi oběťmi zneužívání kněžími

Dublin – Papež František se v sobotu setkal s osmi irskými oběťmi sexuálního zneužívání představiteli církve. Strávil s nimi hodinu a půl, informoval mluvčí Vatikánu. Podle agentura AFP se setkání uskutečnilo v podvečer. První den dvoudenní návštěvy zakončí papež večer vystoupením na Světovém setkání rodin.

Server BBC přinesl i jména sedmi obětí, s nimiž se papež setkal. Byly mezi nimi i ženy. Jeden ze zúčastněných si přál zůstat v anonymitě. Už na úvod své návštěvy dnes papež označil sexuální zneužívání kněžími za hanebné a pobouření, které vyvolalo selhání církve při řešení těchto případů, označil za oprávněné.

Papežovu návštěva v Irsku provází kritika kvůli skandálům pedofilních kněží, jejich případy církev řadu let kryla či nedostatečně vyšetřovala. Podle agentury AFP se od roku 2002 přihlásilo přes 14.500 lidí, kteří se v mládí stali oběťmi sexuálního zneužívání představiteli církve v Irsku.

Zneužívání nezletilých kněžími a zakrývání těchto zločinů církevními představiteli se v minulosti dělo i v jiných zemích, například v Chile. Také tam se letos v lednu papež setkal s několika oběťmi. Už v roce 2015 se podobné setkání uskutečnilo v americké Filadelfii.

Papež se už v Dublinu sešel mimo jiné s irským prezidentem Michaelem Danielem Higginsem a irským premiérem Leem Varadkarem. Později pozdravil dav novomanželů a zasnoubených párů u katedrály Panny Marie a posléze projel Dublinem v papamobilu. Poté navštívil také centrum pro bezdomovce provozované řádem kapucínů.

Papež už dorazil na stadion Croke Park, kde na něj čeká podle serveru BBC asi 82.500 lidí. Ti se účastní Světového setkání rodin a včera už vyslechli vystoupení několika zahraničních hudebníků.

 

Autor: ČTK Foto: screenshot youtube.com, papež v Dublině  

Exit mobile version