Papež snížil kvůli covidové krizi platy duchovním ve Vatikánu

Vatikán – Papež František se rozhodl kvůli krizi způsobené pandemií covidu-19 snížit platy duchovním ve Vatikánu. Místní kardinálové budou mít od dubna plat nižší o deset procent a vatikánští sekretáři a prefekti kongregací dostanou o osm procent méně. Tříprocentní snížení se dotkne kněžích a dalších duchovních pracujících pro Vatikán. Papež k tomuto kroku přistoupil proto, aby zachránil všechna pracovní místa ve Vatikánu, informovala agentura ANSA.

Podle oficiálního vatikánského zpravodajského serveru Vatican News se snížení od 1. dubna nedotkne civilních zaměstnanců. Všem ostatním se platy sníží, nejvíce nejvyšším hodnostářům. Výjimku mohou dostat ti, kteří mají vysoké zdravotní výdaje.

Podle agentury Reuters berou kardinálové pracující ve Vatikánu, kteří žijí přímo tam či jinde v Římě, asi čtyři až pět tisíc eur měsíčně (104.000 až 130.000 Kč).

Papež rozhodnutí zdůvodnil zejména tím, že pandemie a s ní související omezení „negativně postihla všechny zdroje příjmů Svatého stolce i městského státu Vatikán“. Do vatikánského rozpočtu přispívají mimo jiné Vatikánská muzea, která byla od počátku pandemie přes rok zavřená.

Podle agentury Reuters čeká Vatikán letos deficit rozpočtu asi 50 milionů eur (asi 1,3 miliardy Kč).

Nový papežův dekret také od dubna na dva roky zmrazí automatické zvyšování platů zaměstnanců Vatikánu podle platových tříd, nedotkne se to ale těch nejnižších.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 26. března 2021 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář