Papež souhlasil s vyplacením milionu eur na jednání s islamisty, tvrdí kardinál

Vatikán – Papež František souhlasil s vyplacením až jednoho milionu eur (skoro 24,6 milionu korun) na jednání s malijskou skupinou islamistů, jež v roce 2017 unesla kolumbijskou řádovou sestru. Ve čtvrtek to řekl kardinál Angelo Becciu, který před soudem vypovídal v případě, ve kterém je obžalován ze zpronevěry peněz. Svým svědectvím poskytl důkaz, že papež zřejmě souhlasil s vyplacením výkupného skupině, jež se hlásila k teroristické organizaci Al-Káida, uvedla agentura AP. Becciu vinu odmítá. 

Becciu, který byl jedním z nejvýše postavených představitelů ve Vatikánu a blízkým spolupracovníkem papeže, uvedl, že na osvobození kolumbijské řádové sestry Glorie Cecilie Narvaezové začal pracovat v lednu roku 2018, zhruba rok po únosu. On a jeho spolupracovnice Cecilia Marognová za tímto účelem kontaktovali britskou bezpečnostní společnost The Inkerman Group. O jednání s Brity a o dalších aktivitách vedoucích k osvobození řádové sestry informoval papeže. „Musím říct, že svatý otec souhlasil s každým krokem v této operaci,“ uvedl před soudem kardinál.

SOUVISEJÍCÍVatikán obžaloval z finančních podvodů 10 lidí, včetně kardinála Becciua

Becciu v dlouhém proslovu vysvětloval své vztahy s Marognovou, která se ve Vatikánu prezentovala jako odbornice na tajné služby. Kardinál tvrdí, že ženu pověřil jednáním s britskou firmou i vyplácením záloh, aby se Vatikán vyhnul skandálu, kdyby prosákly informace o tom, že se snaží jednat s islamisty. Rozpočet činil jeden milion eur a byl určen na vytvoření „sítě vztahů“ a samotné osvobození řádové sestry. Odkazem na platby Britům chtěl Becciu vysvětlit i několik podezřelých plateb. Zda výkupné Vatikán vyplatil, neřekl.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Marognová a Becciu ale už nestáli u konce operace, protože o funkce ve Vatikánu přišli na podzim roku 2020, zatímco sestra Narvaezová byla propuštěna až v říjnu následujícího roku.

Becciu a dalších devět lidí stojí před vatikánským soudem kvůli obžalobě ze zpronevěry peněz, zneužití funkce či ovlivňování svědků. Soud se týká transakce s luxusní nemovitostí v Londýně, ve které Vatikán ztratil zhruba 200 milionů eur (asi 4,9 miliardy korun), a dalších nesrovnalostí v hospodaření vatikánského Státního sekretariátu. Marognová čelí žalobě, že si přivlastnila zhruba 570.000 eur z vatikánské pokladny pro vlastní potřeby a na nákup luxusního zboží. Žena rovněž vinu odmítá.

Becciu byl v letech 2011-2018 druhým nejvyšším představitelem Státního sekretariátu a blízkým spolupracovníkem papeže Františka. Ten ho ale v září roku 2020 zbavil všech funkcí kvůli podezření ze zneužití úřadu a nepotismu. Becciu tvrdí, že byl papežovi vždy věrný a ničeho zlého se nedopustil. František ho kvůli soudu zbavil mlčenlivosti. Stání před tribunálem budou pokračovat až do začátku června.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. května 2022 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář