Papež: Tigrajskému regionu hrozí hladomor

Vatikán – Papež František oslovil poutníky z celé Itálie i zahraničí před mariánskou modlitbou Anděl Páně a komentoval evangelium dnešní 11. neděle v liturgickém mezidobí. 

“Projevuji výjimečnou blízkost obyvatelům Tigrajského regionu v Etiopii, zasaženého vážnou humanitární krizí, která vystavuje nejchudší lidi riziku hladomoru. Hrozí tam hladomor, hlad. Modleme se společně, aby tam ihned ustaly násilnosti, všem byla zaručena potravinová a lékařská péče a aby se co nejdříve navrátil sociální soulad. V tomto ohledu děkuji všem pracovníkům, kteří zmírňují utrpení tamních lidí”.

František upozornil rovněž na dva Světové dny: pondělní Světový den dárců krve, kterým poděkoval za nezištnou velkorysost, a včerejší (sobotní) Světový den boje proti dětské práci.

“Není možné zavírat oči před vykořisťováním dětí, kterým je upíráno právo na hru, studium, na sny. Podle odhadů Mezinárodní organizace práce je dnes ve světě 150 milionů pracovně vykořisťovaných dětí. Je to tragédie! Je to počet odpovídající zhruba všem obyvatelům Španělska, Francie a Itálie společně. A to se děje dnes! Mnohé děti tím trpí a jsou využívány na práci. Všichni společně opětovně usilujme o to, abychom odstranili toto novodobé otroctví”.

Na závěr papež zmínil pietní obřad, který se pod patronátem italské poslanecké sněmovny v neděli večer uskuteční v sicilském městě Augusta. V tamním přístavu bude instalován vrak rybářské lodi, která v dubnu 2015 převážela více než tisícovku migrantů. Při jejím ztroskotání se zachránilo pouhých 28 lidí. Po vystavení vraku na benátském Biennale (2019) se nyní vrátil na Sicílii, kde v něm vznikne “Muzeum práv” v rámci pamětní zahrady.

“Kéž tento symbol mnoha tragédií ve Středozemním moři nadále promlouvá do svědomí všem lidem a přispívá k růstu solidárnějšího lidstva, které by strhlo hradby vybudované lhostejností. Pomysleme na to, že ze Středozemního moře se stal největší evropský hřbitov…,” řekl papež František a po společně mariánské modlitbě všem požehnal.

Vatikán pro „demokratická řešení“ v Bělorusku

Vatikánský mluvčí Matteo Bruni to uvedl v pátek na otázku novinářů.

Vatikán „pozorně sleduje“ zprávy z Běloruska. Bylo to první prohlášení Vatikánu k Bělorusku od konce května, kdy režim vynuceně odklonil osobní letadlo do Minsku. Při tom byl zatčen blogger kritizující režim, který byl v letadle. Vatikán se k tomuto konkrétnímu případu výslovně nevyjádřil.

Z prohlášení vatikánského tiskového střediska však jasně vyplývá, že Svatý stolec je i nadále oddán „demokratickým a mírovým řešením legitimních požadavků běloruského lidu“.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 14. června 2021 Foto: Pixabay – ilustrační

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář