Papež uctil památku 21 koptských křesťanů zavražděných IS

Papež František v pondělí zveřejnil video, ve kterém se modlí za 21 zavražděných koptských křesťanů. Bojovníci Islámského státu je sťali v roce 2015 na pláži v Libyi. 

„V srdci nosím památku křtu krví těch dvaceti jedna mužů, kteří jako jsou křesťané pokřtěni vodou a Duchem, v ten den byli také pokřtěni krví,“ řekl František ve videu zveřejněném na Twitteru. „Jsou to naši svatí, svatí všech křesťanů, svatí všech křesťanských denominací a tradic.“

V pobřežní oblasti nedaleko města Sirte byl v říjnu 2017 objeven hromadný hrob 21 Egypťanů, kteří zemřeli při demonstrativní popravě přívrženci tzv. Islámského státu. Většina z těchto egyptských mučedníků pocházela z oblasti Minjá, která se v květnu 2017 stala svědkem dalšího krveprolití, když džihádisté přepadli autobus a zavraždili dalších 35 koptských křesťanů.

Po třech letech a třech měsících se v roce 2018 jejich ostatky vrátily do rodné země. Egypt je tehdy přivítal s oficiálními poctami.

Nový kostel zasvěcený koptským mučedníkům

Pouhý týden po zveřejnění hrůzného videa s popravami prohlásil patriarcha Tawadros II. oběti za mučedníky a zapsal je do Synaxaria, knihy mučedníků koptské církve. Na třetí výročí rozšíření zprávy o jejich smrti byl v roce 2018 vysvěcen nový kostel ve vesnici Al-Our, nedaleko města Salamut v provincii Minjá, odkud pocházelo 13 z 21 mučedníků. Právě tam nyní spočinuly jejich tělesné pozůstatky.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 18. února 2021 Foto: Pixabay – ilutsrační

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář