Papež v bulharském uprchlickém táboře opět nabádal k lidskosti

Sofia – Papež František dnes navštívil uprchlický tábor Vraždebna na okraji bulharské metropole Sofie, kde mimo jiné v podobenství řekl, že lidé přinucení k útěku nesou „kříž lidstva“. Nejvyšší představitel římskokatolické církve pokračuje v třídenní návštěvě Bulharska, kterou zahájil v neděli.

V táboře Vraždebna, který byl i díky prostředkům poskytnutým Evropskou unií zřízen v bývalé místní škole, jsou umístěni běženci, včetně dětí, z Iráku, Pákistánu, ale i z dalších zemí. Papež jim řekl, že dobře zná bolest plynoucí z opuštění vlastní země, a srovnal jejich utrpení s Kristovým křížem.

„Dnes je svět plný migrantů a uprchlíků. A jejich cesta je kříž, kříž lidstva,“ prohlásil podle médií František. „Je to kříž, kterým trpí mnoho lidí,“ dodal.

Bulharskou středopravou vládu premiéra Bojka Borisova, v níž jsou i tři nacionalistické protiimigrační strany, kritizují humanitární organizace za způsob, jakým úřady zacházejí se žadateli o azyl, zejména s dětmi bez doprovodu dospělých.

Papež v neděli po příletu do Sofie vyzval Bulhary k větší vstřícnosti vůči uprchlíkům a migrantům, z nichž mnozí utíkají před válkou, konflikty a bídou ve snaze najít lepší život. Poukázal přitom na to, že ze samého Bulharska odešly a odcházejí tisíce obyvatel, kteří hledají lepší příležitosti jinde v Evropské unii.

Po návštěvě uprchlického tábora dnes František přijel do města Rakovski nedaleko Plovdivu. V tomto menším městě s 15.000 obyvateli, kde žije největší katolická komunita v Bulharsku, se zúčastní prvního svatého přijímání 250 dětí katolického vyznání z celé země. Poté v místním kostele odslouží mši.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK  Foto: screenSshot YouTube – papež a chlapec ze Sýrie ve Vatikánu

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář