Papež v Iráku hovořil i s otcem dětí utonulých cestou do Evropy

Irbíl (Irák) – Papež František se v neděli v severoiráckém městě Irbíl setkal i s otcem chlapce Alana Kurdího, který se utopil v září 2015 se svým bratrem a matkou na cestě z Turecka do Řecka a jehož příběh se stal symbolem utrpení lidí prchajících před válkou v Sýrii. O schůzce hlavy katolické církve s Abdalláhem Kurdím informoval Vatikán.

„Papež s ním strávil delší dobu a s pomocí tlumočníka vyslechl příběh jeho bolestné ztráty rodiny,“ uvedl Vatikán.

Kurdí, jenž nyní pracuje v Irbílu, poděkoval za soucit, který má papež s bolestí „všech migrantů, kteří hledají pochopení, mír a bezpečí, když opouští svou zemi a riskují přitom životy“, uvedla také tisková služba Vatikánu.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Obrázek tříletého chlapce, jehož tělo vyplavilo v září 2015 moře na tureckou pláž, vzbudil tehdy velký mediální ohlas a soucit s běženci prchajícími před ozbrojenými konflikty.

Papež František, který se po celou dobu svého pontifikátu zasazuje o vstřícnější postoj k migrantům, se s otcem utonulých dětí setkal po mši na stadionu v Irbílu. Z tohoto města, které je správním střediskem autonomního iráckého Kurdistánu, papež odletěl do Bagdádu.

Čtyřiaosmdesátiletý papež František v neděli zakončil oficiální program své návštěvy Iráku, která byla první cestou hlavy katolické církve do této země. Františkovi předchůdci tam nejeli z bezpečnostních důvodů. Dnes se na letišti v Bagdádu jen odehraje krátký rozlučkový ceremoniál, po němž papež odletí zpět do Říma.

Cílem papežovy návštěvy v Iráku byla podpora mezináboženského dialogu a povzbuzení tamní křesťanské komunity. Papež se setkal s iráckými vládními činiteli i s vůdcem šíitských muslimů Alím Sistáním.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 8. března 2021 Foto: screenshot YouTube – papež v Iráku

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář