Papež v Mongolsku vyzval k míru a nešíření jaderných zbraní

Ulánbátar – Papež František dnes na návštěvě Mongolska ocenil roli této země v mírové zahraniční politice a její odhodlání zastavit šíření jaderných zbraní. Informovala o tom agentura DPA, podle níž lze papežova slova, vzhledem k poloze Mongolska, ležícího mezi Ruskem a Čínou, chápat i jako nepřímě vzkazy pro tyto dvě země.

„Mongolsko není jen demokratický národ, který prosazuje mírovou zahraniční politiku, ale snaží se hrát důležitou roli ve světovém míru,“ řekla dnes hlava katolické církve po setkání s mongolským prezidentem Uchnágínem Chürelsüchem. Ten papeže ujistil, že jeho země se bude dál snažit o mír a světovou bezpečnost.

SOUVISEJÍCÍPapež František bude jednat s politickými představiteli Mongolska

Mongolsko udržuje dobré vztahy s Ruskem, Čínou, ale také například se Severní Koreou.

Papež podle agentury EFE také připomněl, že Mongolsko v minulosti ovládalo rozsáhlou imperiální říši a zmínil také takzvaný „mongolský mír“, tedy období bez ozbrojených konfliktů na území dobytých Mongoly ve 13. a 14. století. „Kéž temné mraky války zmizí díky setkání a dialogu,“ prohlásil papež podle EFE.

O velké imperiální říši, ale ruské, hovořil papež také koncem minulého měsíce prostřednictvím videopřenosu ke shromáždění ruských katolíků v Petrohradě, za což si vysloužil kritiku vzhledem k agresi Ruska na Ukrajině. Vatikán pak papežova slova vysvětloval tím, že neměly podpořit imperialistické myšlení. „Nezapomeňte na svou identitu. Jste dědicové velkého Ruska…té velké a vzdělané ruské říše, mnoha kultur, velké humanity,“ řekl minulý měsíc papež.

Hlava katolické církve také ocenila zrušení trestu smrti v Mongolsku, které označila za „další moudrý prvek, který stojí za zmínku“.

Papež také zmínil „moudrost generací šetrných zemědělců“ v Mongolsku, kteří nenarušovali rovnováhu ekosystému a od nichž by se dnes mnozí mohli hodně učit. Agentura EFE nicméně v této souvislosti připomněla, že Mongolsko a zejména jeho hlavní město Ulánbátar mají jedny z nejvyšších emisí skleníkových plynů na obyvatele ve světě.

Papež zahájil návštěvu Mongolska v pátek. V třímilionové zemi žije jen asi 1400 katolických věřících, většina obyvatel jsou buddhisté, část Mongolů se hlásí k islámu či vyznává šamanismus. Papež chce během návštěvy také podpořit dialog mezi náboženstvími, v neděli má v plánu setkání s dalšími náboženskými vůdci a pak mši. Do Vatikánu se papež z cesty vrátí v pondělí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 2. září 2023 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář