Papež vidí řešení konfliktu na Blízkém východě ve dvou státech, řekl Erdoganovi

Vatikán/Ankara – Papež František vidí řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinci ve vzniku palestinského státu. Hlava katolické církve to dnes podle prohlášení Vatikánu řekla tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi. Ten znovu ostře kritizoval izraelské údery na Pásmo Gazy, které označil za masakr.

Papež v uplynulých dnech vyzval k míru v Izraeli a na palestinských územích a k propuštění rukojmí. Tato oblast má pro katolíky i další křesťany velký symbolický význam, jelikož se jedná o území, kde byl údajně aktivní Ježíš Kristus. „Papež vyjádřil svou bolest kvůli tomu, co se děje, a připomněl postoj Svatého stolce s přáním, aby se dosáhlo řešení v podobě dvou států a speciálního statusu pro Jeruzalém,“ řekl dnes k telefonátu vatikánský mluvčí Matteo Bruni.

SOUVISEJÍCÍDan Drápal / Mír v nedohlednu

Erdogan v telefonátu s papežem podle prohlášení své kanceláře znovu zopakoval ostrou kritiku na adresu Izraele. Prezident podle tohoto zdroje uvedl, že izraelské údery na Pásmo Gazy dosáhly „úrovně masakru“. „Mlčení mezinárodního společenství ohledně toho, co se děje, je hanbou pro lidstvo,“ citovala Erdogana prezidentská kancelář. Erdogan již dříve řekl, že se Izrael chová jak teroristická organizace, a palestinské hnutí Hamás označil za osvobozeneckou skupinu, která chrání jen své území a lidi.

Nový konflikt mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás vypukl v sobotu 7. října, když palestinští ozbrojenci zaútočili na jihu Izraele, což si podle izraelských úřadů vyžádalo přes 1400 mrtvých. Útočníci navíc unesli podle izraelské armády přes 200 lidí. Izrael v odvetě zahájil vzdušné údery na Pásmo Gazy, kde podle palestinských úřadů přišlo o život přes 7000 lidí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 26. října 2023 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,,

1 Komentář

  1. Vznik Palestinského státu nic nevyřeší, i kdyby Palestincům Izrael vrátil „zabranou“ půdu tak to nic nevyřeší.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář