Papež vyjádřil lítost nad nálezem ostatků dětí v katolické škole v Kanadě

Vatiká – Papež František dnes vyjádřil zármutek nad nálezem ostatků 215 dětí v bývalé katolické internátní škole pro domorodé děti v Kanadě a vyzval k respektování práv a kultury původního obyvatelstva. Kanadské politické a náboženské vůdce požádal, aby se pokusili dětská úmrtí objasnit a aby se snažili o usmíření.

Záležitost byla zveřejněna koncem května a papež se k ní dnes vyjádřil při projevu k poutníkům a turistům na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. Přímá omluva, již někteří Kanaďané po katolické církvi požadovali, ale z papežových úst nezazněla. Kanadský premiér Justin Trudeau před dvěma dny řekl, že katolická církev musí přijmout odpovědnost za svou roli v provozování mnoha takových škol.

Škola v Britské Kolumbii byla součástí kanadského vládního systému, který fungoval mezi roky 1831 a 1996 a usiloval o asimilaci dětí původního obyvatelstva a znemožnění předávání jazyka a kultury mezi generacemi původního obyvatelstva. Takovéto vzdělávací instituce spravovala často katolická církev. Trudeauův předchůdce Stephen Harper se původním obyvatelům z řad kanadských indiánů a Inuitů za útisk omluvil v roce 2008.

Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za „kulturní genocidu“. Podle zprávy systém takto násilně vyhnal z domovů na 150.000 dětí, z nichž mnohé byly v internátních školách vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění.

Šokující květnový nález na pozemku bývalé internátní školy ve městě Kamloops, uzavřené v roce 1978, otevřel staré rány a vyvolal v Kanadě vlnu rozhořčení. „Tento smutný objev nám umožňuje lépe pochopit bolest a utrpení minulosti,“ řekl dnes papež.

„Svěřme duše všech těch mrtvých dětí z kanadské internátní školy Pánu a modleme se za rodiny a domorodé komunity Kanady zdrcené smutkem,“ uvedl papež a vyzval zástupy na Svatopetrském náměstí, aby se k němu připojily v tiché modlitbě.

Agentura Reuters připomněla, že papež František se již v minulosti omluvil za roli katolické církve v kolonialismu v Americe. Přímé omluvy ale většinou pronášel při osobních návštěvách jednotlivých zemí a při rozhovorech s původními obyvateli. Do Kanady papež naplánovanou cestou nemá.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. června 2021 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,,

2 Komentáře

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář