Papež vyzval africkou mládež, aby se vyhýbala korupci a etnické rivalitě

Kinshasa – Papež František dnes vyzval mladé lidi v Kongu, aby vytvořili novou budoucnost bez etnické rivality, korupce a nedůvěry, které v Africe podnítily tolik krvavých konfliktů. Informovala o tom agentura Reuters. Papež přiletěl do Konga v úterý a ve středu sloužil mši pod otevřeným nebem na letišti v Kinshase, které se zúčastnil až milion věřících. V subsaharské Africe je František potřetí od nástupu do čela katolické církve v březnu 2013.

V projevu k více než 65.000 mladých lidí na stadionu v Kinshase hovořil o odpuštění a usmíření, což jsou témata, která dominovala jeho návštěvě země, kde ozbrojené konflikty v posledních desetiletích zabily a vyhnaly z domovů miliony lidí.

SOUVISEJÍCÍPapež si vyslechl příběhy o znásilňování a zabíjení na východě Konga

Dnešní řeč zaměřená na to, co papež nazval „ingrediencemi budoucnosti“, podle Reuters vyzněla nadějněji než jeho předchozí projevy. Spíše než o krvavé minulosti a současnosti Konga totiž hovořil o jeho možných nových obzorech.

Projev byl tak často přerušován potleskem a jásotem, že v jednu chvíli jeden z organizátorů vzal mikrofon a vykřikl „nechte papeže mluvit“, než mohl František pokračovat.

„Vyvarujte se pokušení ukázat na někoho prstem, vyloučit nějakého člověka, protože je jiný; vyvarujte se regionalismu, tribalismu nebo čehokoli, co vám dává pocit bezpečí ve vlastní skupině,“ řekl papež přihlížející mládeži. „Víte, co se stane: nejprve uvěříte předsudkům o druhých, pak ospravedlníte nenávist, pak násilí a nakonec se ocitnete uprostřed války,“ dodal.

Kongo má jedny z nejbohatších nalezišť diamantů, zlata, mědi, kobaltu, cínu, tantalu a lithia na světě, ale jeho nerostné zdroje podnítily konflikty mezi etnickými skupinami, milicemi, vládními vojsky a zahraničními útočníky. Východ Konga je také sužován násilím spojeným s dlouhými a složitými následky genocidy v sousední Rwandě v roce 1994, která se odehrávala podél etnických hranic.

„Abychom vytvořili novou budoucnost, musíme dávat a přijímat odpuštění. To křesťané dělají,“ řekl papež. Když vyzval mladé lidi na zaplněném stadionu, aby „dělali správnou věc“, požádal je také, aby neopakovali chyby předchozích generací. Vyzdvihl přitom „korupci, která jako by se nikdy nepřestávala šířit“.

Organizace spojených národů uvádí, že africké ekonomiky přicházejí kvůli korupci každoročně o téměř 150 miliard dolarů (přes 3,2 biliony Kč).

Ve středu si papež vyslechl otřesná vyprávění obětí konfliktů, které hovořily o znásilňování, amputacích, kanibalismu a sexuálním otroctví. Tato zvěrstva František odsoudil jako válečné zločiny. V pátek odjíždí z Konga do sousedního Jižního Súdánu, který se rovněž potýká s konflikty a hladem po občanské válce, při níž zahynulo 400.000 lidí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 2. února 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář