Papež vyzval k míru v Karabachu, kritizoval ekonomický kolonialismus v Africe

Vatikán – Papež František vyzval k ukončení ozbrojeného konfliktu v Náhorním Karabachu, apeloval přitom na všechny zúčastněné strany i na mezinárodní společenství, aby přispěly k mírovému řešení. Na závěr generální audience na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu hlava katolické církve opět také vyzvala k ukončení války na Ukrajině. Papež rovněž kritizoval, že některé země pokračují v „ekonomickém kolonialismu“ vůči Africe, informovala agentura EFE.

„Bohužel otroctví stejně jako kolonialismus nejsou věcí minulosti,“ řekl dnes papež, když vzpomínal na italského duchovního a misionáře z 19. století Daniela Comboniho. „V Africe, tolik milované Combonim a nyní zmítané četnými konflikty, se po politickém kolonialismu rozhořel kolonialismus ekonomický,“ řekl papež před tisíci lidí na náměstí ve Vatikánu. „Je to drama, před kterým ekonomicky vyspělý svět často zavírá oči, uši i ústa,“ dodal.

SOUVISEJÍCÍUkrajinští biskupové vytkli papežovi slova o velké ruské říši

Papež připomněl také svůj proslov z návštěvy Kinshasy z počátku roku, v němž kritizoval vykořisťování Afriky. „Přestaňte Afriku dusit: není to důl k vytěžení, ani území k vyplenění,“ zopakoval papež.

Na závěr pravidelné generální audience papež vyzval k ukončení konfliktu v Náhorním Karabachu, kde v úterý Ázerbájdžán zahájil vojenskou operaci. „Včera jsem se dozvěděl zprávy z Náhorního Karabachu, na jižním Kavkaze, kde už tak kritickou humanitární situaci nyní zhoršují další ozbrojené střety. Znovu apeluji na všechny zúčastněné strany a na mezinárodní společenství – utište zbraně a udělejte vše pro mírové řešení pro dobro lidu,“ řekla hlava katolické církve.

Papež vyzval znovu i k modlitbám za Ukrajinu, kde zuří válka od loňského února, kdy ruská armáda tuto zemi napadla. Vatikán se od samého začátku konfliktu snaží, aby válka skončila, a pokouší se zprostředkovat jednání o míru. Kvůli tomu papež letos jmenoval zvláštním vyslancem italského kardinála Mattea Zuppiho, který již navštívil Ukrajinu, Rusko, Spojené státy i Čínu. Tento týden agentura AP napsala, že Zuppi zřejmě chystá druhou cestu do Moskvy. Minulý týden ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že Moskva Zuppiho očekává a že je připraven se s ním setkat. V pondělí se papež také setkal s novým ruským velvyslancem ve Vatikánu, který tam zahájil oficiálně své působení.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 20. září 2023 Foto: Pixabay – papež František

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář