Papež vyzval k řešení krize Rohingů

Papež František ve čtvrtek v Bangladéši vyzval mezinárodní společenství k reakci na krizi Rohingů, kteří letos masově opouštěli sousední Barmu. V pátek pak v Dháce udělil kněžské svěcení 16 mužům.

„V minulých měsících se velmi jasně ukázal duch štědrosti a solidarity, kterým se vyznačuje bangladéšská společnost. Nasadila ve prospěch uprchlíků, jež masově proudili z Rakhinského státu, a poskytla jim dočasné útočiště a základní potřeby k životu. Nemálo se obětovala. A stalo se tak před očima celého světa,“ řekl papež při setkání s politiky v paláci prezidenta Bangladéše Abdula Hamida. Stovky tisíc Rohingů letos opustily Barmu a utekly do sousedního Bangladéše.

„Nikdo z nás nemohl nepostřehnout vážnost situace, nesmírnou cenu, kterou si vyžádalo lidské utrpení a nejisté životní podmínky tolika našich bratří a sester, z nichž je většina žen a dětí, namačkaných do uprchlických táborů,“ pokračoval František. „Je nutné, aby mezinárodní společenství přijalo vůči této velké krizi účinná opatření, a to nejenom snahou o řešení politických problémů vedoucích k tak masivnímu přesunu lidí, ale také poskytnutím bezprostřední materiální pomoci Bangladéši v jeho snaze účinně odpovědět na tyto urgentní lidské potřeby.“

Reklama

 

V pátek večer se papež setkal se skupinou 18 Rohingů. Jak upozornila některá média, František ve svých projevech slovo Rohinga nepoužil. Před jeho užitím varoval Františka barmský kardinál Charles Bo, podle kterého má termín silné politické konotace a situaci by spíše zhoršil.

V pátek také papež slavil mši svatou v Suhrawardy Udyan parku v Dháce, při které udělil kněžské svěcení 16 mužům. Věřící vyzval k podpoře svých pastýřů. „První způsob, jak podpoříte kněze, je modlitba. Boží lid, tedy všichni, skutečně všichni, podporuje kněze modlitbou. Nikdy se neunavujte v modlitbě za kněze,“ řekl František.

Papežova cesta do Bangladéše pokračovala pátečním mezináboženským a ekumenickým setkáním. Sobotu strávíl František se zasvěcenými osobami, mladými lidmi a sestrami Matky Terezy. Do Říma se vrátíl v sobotu hodinu před půlnocí.

 

Zdroj: cirkev.cz Foto: screenshot youtube,com/Guardian News

Kategorie: Zahraničí

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář