Papež vyzval na komorní půlnoční mši k pomoci chudým

Vatikán/Betlém – Papež František vyzval na půlnoční mši ve Svatopetrském chrámě k pomoci chudým a připomněl, že sám Ježíš se narodil jako chudý vyděděnec. Letošní bohoslužba byla kvůli koronavirovým omezením komornější – účastnilo se jí včetně hloučku kardinálů a biskupů méně než sto lidí – a konala se dříve. Informuje o tom agentura Reuters. Podobný ráz měla i půlnoční mše v betlémském chrámu Narození Páně.

Půlnoční vánoční mše se obvykle slouží v hlavní chrámové lodi Svatého Petra za účasti až 10.000 lidí, přítomni bývají členové diplomatického sboru téměř 200 zemí. Tentokrát se věřící vměstnali do zadní části svatostánku. Obřad začal o dvě hodiny dříve, aby se po jeho skončení stihli vrátit domů před 22:00 SEČ, odkdy platí zákaz vycházení.

František řekl, že Vánoce by měly každého přimět, aby přemýšlel o „naší nespravedlnosti vůči tolika našim bratrům a sestrám“, místo aby hověl „naši nekonečné touze po majetku“ a po pomíjivém potěšení. „Bůh mezi nás přišel v chudobě a v nouzi, aby nám řekl, že když budeme sloužit chudým, prokážeme tak lásku k němu,“ řekl 84letý papež, který dnes odsloužil svou osmou vánoční mši.

V pátek pronese hlava katolické církve tradiční poselství Městu a světu (Urbi et orbi). Výjimečně tak učiní uvnitř Apoštolského paláce, aby se s ohledem na pandemii zabránilo srocení davů věřících. Toto požehnání papežové pronášejí vždy na Boží hod vánoční a velikonoční.

Všechny akce s účastí papeže mezi 24. prosincem a 6. lednem se konají v interiérech s malou nebo žádnou účastí veřejnosti a živě se přenášejí na internetu a v televizi. Italové smějí v těchto dnech vycházet jen do práce, k lékaři nebo za nutnými pochůzkami.

V Betlémě, kde se podle křesťanské věrouky před více než 2000 lety narodil Ježíš Kristus, se půlnoční mše konala jen pro úzký okruh pozvaných. Letos z obavy před covidovou nákazou nepřijel ani předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás. Jeho videoposelství se promítalo na zeď.

Jednotlivé věřící od sebe oddělovaly pravidelně umístěné kusy papíru v lavicích. Příchozí včetně americké velvyslankyně při OSN Kelly Craftové a její ochranky měli roušky. „Nemůžete si potřást rukou, ale můžete si navzájem popřát mír,“ řekl účastníkům bohoslužby ve chvíli, kdy by jinak nastalo tradiční objímání sousedů v lavicích, římskokatolický administrátor jeruzalémského patriarchátu Pierbattista Pizzaballa.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 25. prosince 2020 Foto: Wikimedia Commons – papež

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář