Papež vyzval státy, aby nevracely migranty do zemí, kde není bezpečno

Vatikán – Papež František dnes vyzval státy, aby nevracely migranty do zemí, kde není bezpečno. Zmínil přitom Libyi s tím, že tam mnoho migrantů čelí násilí a nelidským podmínkám v zařízeních, jež se podobají koncentračním táborům. Informuje o tom agentura Reuters.

„Musíme ukončit praxi vracení migrantů do zemí, kde není bezpečno,“ uvedl dnes papež. Poukázal přitom na „tisíce migrantů, uprchlíků a dalších lidí, kteří v Libyi potřebují ochranu“.

Papežova výzva přichází v době, kdy se lídři členských zemí EU stále neshodují v tom, jak k migrantům přistupovat, což v Evropě zvyšuje podporu pro nacionalistické a populistické strany, píše Reuters.

SOUVISEJÍCÍPapež předkládá kněžím dopis oběti zneužívání. „Moje duše je rozervaná na kusy“

Podle papeže by mělo být prioritou zachraňovat migranty na moři, zajistit jejich organizované vylodění, alternativy k vězením a nastavit jasné imigrační a azylové předpisy.

Mezinárodní společenství by podle Františka mělo „dodržet své sliby“ a najít trvalá řešení pro řízení migračních toků z Libye a z celého Středomoří.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Mnoho z těchto mužů, žen a dětí (v Libyi) je vystaveno nelidskému násilí,“ řekla hlava katolické církve. „Jak trpí ti, kteří jsou poslání zpět! Jsou tam skutečné lágry,“ pokračoval. „Nikdy na vás nezapomínám. Slyším váš pláč,“ dodal.

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva tento měsíc vyzval k vyšetření „zbytečných a nepřiměřených“ zásahů libyjských bezpečnostních složek při zadržování afrických migrantů. Někteří z těchto běženců byli při pokusu o útěk zastřeleni.

František hovořil den po soudním slyšení s bývalým italským ministrem vnitra Matteem Salvinim, který je obžalován z únosu v souvislosti s blokováním vylodění migrantů zachráněných ve Středozemním moři. V srpnu 2019 krátce před svým odchodem z vlády Salvini nepovolil okamžité vylodění 147 běženců, kteří byli na palubě lodě nevládní organizace Open Arms. Za „nelegální zadržování osob“ mu hrozí až 15 let vězení.

EU zpřísnila azylová pravidla a posílila kontrolu vnějších hranic po masové migraci z roku 2015, kdy do EU dorazilo přes milion běženců. Zároveň uzavřela dohody ze zeměmi jako Turecko a Libye, aby se tato situace neopakovala.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. října 2021 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář