Papež zahájí návštěvu Kanady, znovu se omluví domorodým národům

Edmonton – Papež František dnes zahájí týdenní návštěvu Kanady. Hlavním bodem jeho programu je setkání se zástupci domorodých národů, jimž se hlava katolické církve na jejich území chystá omluvit za utrpení, které děti jejich předků musely v minulosti snášet v internátních církevních školách. Ve Vatikánu se jim papež František omluvil už letos na jaře.

Papež se do Kanady vydává i přes zdravotní problémy, které ho dlouhodobě trápí a kvůli nimž zrušil začátkem tohoto měsíce cestu do Afriky. Papež má potíže s kolenem, kvůli čemuž se už dlouho pohybuje na kolečkovém křesle. Koncem června ale už ušel několik metrů s pomocí hole.

V Kanadě papežův program oficiálně začne v pondělí, kdy se setká v Edmontonu se zástupci Métisů, Inuitů a dalších domorodých národů.

Kanadský školský systém od 19. století až do 90. let minulého století odděloval děti původních obyvatel od rodin a posílal je do internátních škol, kde byly mnohé z nich týrány, sexuálně zneužívány a trpěly hladem. Podle odhadů expertů v nich zemřelo 4000 až 6000 dětí. Zhruba tři čtvrtiny z asi 130 internátních škol provozovala katolická církev.

Systém byl součástí snah o asimilaci domorodých národů. Podle kanadských vyšetřovatelů bylo takto umístěno do internátních škol a izolováno od rodičů a své kultury přes 150.000 dětí. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila tento systém za „kulturní genocidu“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. července 2022 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář