Papeže šokoval vpád do Kapitolu, v zemi s tak dlouhou demokracií

Řím – Papež František dnes ve svém prvním veřejném komentáři ke středečním událostem ve Washingtonu řekl, že byl útokem příznivců Donalda Trumpa na Kapitol šokován. Vyjádřil velké překvapení, že se taková událost mohla stát v zemi s tak dlouhou demokratickou historií. Papež to uvedl v rozhovoru s italskou televizí TgCom24. Celé interview, v němž se hlava katolické církve vyjadřuje k různým tématům, televize odvysílá v neděli.

„Byl jsem velmi překvapen, protože lidé tam jsou tak disciplinovaní v demokracii,“ řekl papež. Podle něj tyto nepokoje, které stály život pět lidí, dokládají, že „něco nefunguje“, když lidé „jdou proti společnosti, proti demokracii, proti společnému dobru“.

Hlava katolické církve připomněla, že násilí zažívají všechny společnosti. „Žádný národ se nemůže pochlubit tím, že nikdy nezažil násilí,“ dodal papež. Lidé by se ale měli podle něj z historie poučit, aby se takové případy už neopakovaly.

Papež komentoval středeční událost, kdy několik stovek lidí vtrhlo do sídla amerického Kongresu, kde zákonodárci oficiálně potvrzovali výhru Trumpova demokratického soupeře Joea Bidena v listopadových prezidentských volbách. Výtržníci ničili vybavení parlamentu a jejich potyčky s policií si vyžádaly pět obětí a několik desítek zraněných. Prezident kroky svých příznivců odsoudil až následující den; přímo během nepokojů sice vyzval výtržníky, aby šli domů, zároveň jim ale vyjádřil sympatie. Krátce před jejich vpádem do Kongresu také opakoval svá nepodložená tvrzení o zfalšovaných volbách a vybídl své přívržence, aby se vydali ke Kapitolu, kde v tom okamžiku zasedaly obě kongresové komory.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. ledna 2021 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,,,,

4 Komentáře

 1. Aspoň se ukázalo, co to je ta americké demokracie – lži a podvody. Lukašenko podvádět nesmí, v USA je dovoleno vše. A zavinil to Putin

  Odpověď
 2. Všechno zlé je k něčemu dobré. Věřím, že útok na Kapitol snad otevřel oči těm křesťanům či konzervativcům, kteří Trumpa navzdory všem jeho hanebnostem podporovali. Napadení kapitolu tedy není až tak velkým překvapením, nýbrž je vyvrcholením Trumpova skandálního působení v roli prezidenta. Hanebnosti se objevily hned při jeho zvolení, když se provalilo, že volby byly do velké míry zmanipulované prokremelskými dezinformačními weby. Po vyhlášení Trumpa jako vítěze voleb mu ruská Duma tleskala vestoje. Zvláštní vyšetřovatel minesterstva spravedlnosti USA, Robert Mueller zjistil, že Rusko prokazatelně prezidentské volby ve prospěch Trumpa ovlivnilo, neprokázal však Putinovo a Trumpovo spolčení. Spojení s Rusy se prokázalo toliko u Trumpových spolupracovníků Paula Manaforta, Michaela Cohena a Michela Flynna. Rusové zřejmě správně usoudili, že nesoudný, narcisistní Trump může vážně poškodit pověst americké demokracie, proto jim vyhovoval více než velmi zkušená Clintonová. Jejich předpoklady se víceméně naplnily. Trumpovi se podařilo úspěšně rozeštvat americkou společnost. Smutné je, že s ním na tom spolupracovali mnozí křesťané, když se Trump prezentoval jako odpůrce potratů. Dvojnásob smutné je, že křesťané nedokázali prokouknout jeho faleš, že potraty odmítá jen, aby se zalíbil „konzervativcům“. Nevím, proč mu křesťané uvěřili, když jeho zhýralý život vůbec neodpovídal křesťanskému étosu, o neustálém lhaní o ukradených volbách nemluvě. A je poučením, že na otráveném stromě nemůže vyrůst dobré ovoce.

  Americká demokracie útok Trumpova populismu ustála. Projevila se jako dostatečně robustní. To musí být zklamáním pro Putinovy trolly, kteří dávají svoje příspěvky i na tento web. Prosím ostatní přispěvatele, aby pomohli učinit tomu přítrž.

  Odpověď
 3. Něco pro profesionálního elfa a lháře Pavla v:

  https://www.youtube.com/watch?v=kG5GIz1C3cg&t=572s

  A pokud jde o Rusko a jeho podporu Trumpovi, tak vaše lži již byly mnohokrát vyvráceny. Evidentně hrajete hru všech levičáků, kteří obviňují druhé z toho co sami dělají. A tak jste se zapomněl zmínit o spolupráci manželů Clintonových a Demokratické strany s Ruskem. Vyšlo totiž najevo, že to byla s americkou Demokratickou Stranou spojená firma Fusion GPS, která přijala bezprostředně od ruské vlády peníze na to, aby následně produkovala falešné materiály a fake newsy mající dokázat ….spojení Trumpa s Ruskem. A nejen to, ale bývalý prezident Bill Clinton sám přijal od Rusů 500 tisíc USD za jen jedno vystoupení v Moskvě na pozvání ruské banky. Prezident Vladimír Putin mu za tento projev osobně poděkoval. Je to dost velká suma za jedno vystoupení, ale ne pokud si uvědomíme, že ihned poté jako ministryně zahraničních věcí USA vydala Hillary Clintonová souhlas na prodej jedné pětiny amerických zásob uranu firmy Uranium Ore, ruské státní agentuře pro atomovou energii „Rosatom“. A Obama tento prodej ruským oligarchům posvětil svým podpisem. A to není vše, protože Nadace Clintonových po podpisu obdržela 150 milionů dolarů od investorů, kteří se na transakci podíleli. A to stále ještě není konec. Tony Podesta, bratr šéfa prezidentské kampaně Hillary Clintonové Johna Podesty, přijal v r. 2016 od Rusů 170 tisíc USD a souhlasil s tím, že bude reprezentovat největší ruskou banku v lobování za zastavení hospodářských sankcí, které USA uvalily na Rusko. Fakt přijetí těchto prostředků před americkými úřady zatajil.

  Evidentně lžete ráno, lžete v poledne, lžete i večer. Jako profesionální elf, zde neustále rozséváte své jedovaté lži a pomluvy pod záminkou křesťanské víry. Až budete příště psát něco o křesťanském etosu, tak se podívejte na ovoce vládnutí, těch, které tak stále obhajujete, mrtví, zavraždění, vyhození z práce, vyhození ze školy, cenzurovaní, dehonestovaní… A nezapomeńte při tom na Lolita expres a další lahůdky politiků z Demokratické strany:

  https://archives.frontpagemag.com/fpm/every-democrat-presidential-candidate-25-years-had-daniel-greenfield/

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář