Papežská nadace ACN Slovensko představila věřícím nový Postní kalendář 2021

Papežská nadace ACN Slovensko – Církev v nouzi nabízí věřícím Postní kalendář. Kdo se zaregistruje, dostane každý den krátký příběh o následování Krista v zemích, kde křesťané trpí pronásledováním nebo existenční nouzí.

Kalendář je věnován křesťanům v Africe a má podtitul Uzdravení Afriky. Nadace ACN totiž dlouhodobě pozoruje zhoršení stavu náboženské svobody na tomto kontinentu.

Speciálně se to týká regionu Sahel. Je to pás zemí v subsaharské oblasti: Senegal, Mali, Burkina Faso, Nigérie, Niger, Čad, Kamerun, Středoafrická republika, Súdán, Jižní Súdán, Eritrea. Tyto země zažívají nejkrvavější utrpení křesťanů za poslední desetiletí.

Nábožensky motivované násilí v Africe neutichá

Počet teroristických útoků vzrostl za poslední roky na 800 ročně. Za posledních 10 let vzrostl počet aktivních extremistických skupin z 1 na 10. Počet mrtvých vzrostl z přibližně z 200 na 2 000 ročně. Na útěku z domova je asi 1 milion lidí.

Kultura a náboženství jsou v těchto zemích neoddělitelné. Proto extremisté zneužívají islám na radikalizaci mladých mužů, kteří žijí život v bídě a obracejí je na teroristy. Slibují jim lepší život, řešení jejich problémů. Výsledkem této činnosti je utrpení nevinných.

Modlitební spojení s trpícími

Postní kalendář je služba nadace ACN všem, kterým nejsou lhostejné osudy trpících bratří a sester.

Prostřednictvím postního kalendáře se mohou věřící duchovně spojit s trpícími v afrických zemích. Tyto lidi a jejich komunity mohou zahrnout do každodenní osobní či společné modlitby. Ti, kteří pracují s dětmi nebo mládeží, jej mohou použít jako materiál pro přípravu katechezí. Užitečný může být i na hodinách náboženství a to zejména v rámci online vyučování.

Na konci každého příběhu se nachází společná modlitba ke svatému Josefovi, který je patronem slovenské pobočky nadace ACN. Chceme tak spojit duchovní přípravu na Velikonoce s rokem svatého Josefa, který vyhlásil papež František.

Tematická křížová cesta

Součástí postního kalendáře je i speciální křížová cesta, jejíž autory jsou katecheté, řeholníci, či kněží, kteří slouží potřebným v Africe. K modlitbě této křížové cesty zve nadace ACN všechny jednotlivce, komunity, či farnosti.

Přihlásit se k odběru Postního kalendáře 2021 je možné na webové stránce nadace ACN Slovensko ZDE.

Autor: cirkev.cz Datum: 19. února 2021 Foto: cirkev.cz

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář