Paradox pandemie: Úzkostná ochrana života versus liberalizace eutanázie

Itálie – Nedávná liberalizace potratové legislativy v Argentině je jedním z mnoha kroků útočících na ochranu života, k nimž došlo během minulého roku na různých místech světa. V mnoha zemích byla schválena eutanázie nebo byl dovolen prodej abortivních tablet nezletilým bez lékařského předpisu. Lze mluvit o paradoxní situaci v čase pandemie, kdy se celá společnost úzkostně soustředí na ochranu život.

„Tato rozhodnutí jsou výsledkem dlouhodobých tlaků, které pokračovaly pandemii navzdory. Mnoho se v té věci nezmění, pokud naše společnosti neobjeví znovu hodnotu života,“ říká pro Vatikánský rozhlas profesorka Assuntina Morresi, členka Italského bioetického výboru.

„Myslím, že v této chvíli máme co do činění s dvěma tendencemi. První se týká propagace tzv. nových práv, směřujících k antropologickému převratu, který je pouhým výsledkem politických rozhodnutí minulých let. Druhá nás vede k zamyšlení nad tím, že existuje společné dobro, v němž je dobro jedince provázáno s dobrem všech. Není náhodou, že se tolik mluví o očkování. Ještě nedávno jsme mluvili o sebeurčení jako o absolutní hodnotě, koncepci, která v časech pandemie není aplikovatelná, když si uvědomíme vzájemnou závislost. Uvědomujeme si, že nikdo není schopen zachránit se sám. Zdůrazňují se trendy solidarity, sounáležitosti, potřeb druhého člověka.“

Ve Španělsku byl v prosinci přijat zákon dovolující eutanázii lidí s vážnými a neléčitelnými nemocemi. V Holandsku a Kanadě byly učiněny kroky k rozšíření eutanázie na další kategorie nemocných. Asistovanou sebevraždu legalizovalo Rakousko. Potratové zákony byly rozvolněny na Novém Zélandu či ve Francii a Itálie dovolila volný prodej abortivních tablet nezletilým.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 9. ledna 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář