Pardubický kraj patrně přispěje na přesun kapličky u I/36 u Horních Ředic

Horní Ředice – Pardubický kraj patrně přispěje na přesun kapličky v Horních Ředicích na Pardubicku. Obec ji chce přemístit, protože stojí u přeložky silnice I/36 a přivaděče na dálnici D35. Silničáři v minulosti přesun odmítli uhradit. ČTK to řekl náměstek hejtmana Michal Kortyš (ODS). Silniční přivaděč je ode dneška v provozu.

„Jsme s kolegy na kraji dohodnutí, že obci přispějeme. Pan starosta musí poslat žádost. Navrhneme dotaci 500.000 až 600.000 korun. Samozřejmě bude záležet na zastupitelích, jestli mu to schválí. Cítíme, že by se kraj měl postarat,“ řekl Kortyš.

SOUVISEJÍCÍHorní Ředice žádají kraj o dotaci na přesun kapličky u I/36,u silničářů neuspěly

Horní Ředice vypracovaly rozpočet na přesun kapličky, měl by stát kolem 800.000 až 900.000 korun. Starosta Jiří Kosel (Spokojený život občanů) se o transfer aktivně zasazoval, ale teď se obává toho, že někteří obecní zastupitelé nebudou chtít na přesunutí sakrální stavby doplácet. Zastupitelstvo se koná v prosinci, tam se o tom rozhodne, řekl ČTK.

Podle něj by si obec měla vážit odkazu předků. Kapličku z roku 1836 obec před časem koupila a opravila, u rušné silnice by mohla zaniknout. Po přesunu by mohla stát na pozemku v zatáčce I/36, která vede do vesnice. Nyní tam jsou čtyři lípy a pomník. Obec tam plánuje koupit pozemek a vysázet ještě dvě lípy a dát pomníček, který připomene oběti tragických nehod, řekl starosta.

V minulosti obec jednala se silničáři, ti odmítli finanční pomoc, kapličku ale oplotili. „Pokud stavbou nezasáhnete napřímo, není to provozní škoda. Není to tak naše záležitost, abychom do toho mohli investovat finanční prostředky. Jsem rád, že kraj to vyřeší,“ řekl ČTK ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Dnes u Ředic otevíral hotovou přeložku I/36, úsek měří 3,4 kilometru a stal se i přivaděčem na D35.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 31. října 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář