Pařížský arcibiskup nabídl papeži demisi kvůli podezření ze vztahu s ženou

Paříž – Pařížský arcibiskup Michel Aupetit nabídl papeži demisi kvůli zprávám z médií, podle kterých měl intimní vztah s ženou. Aupetit přiznává, že si byli blízcí, o sexuální poměr ani milostný vztah ale podle něj nešlo. Arcibiskup do Vatikánu tento týden poslal dopis a papež František může jako jediný rozhodnout, zda demisi přijme. Informuje o tom dnes agentura AFP.

Nabídka rezignace „není přiznáním viny, ale gestem pokory,“ uvedla diecéze. Aupetit listu Le Point řekl, že kvůli možnému výkladu jeho vztahu s touto ženou se rozhodl ji už nadále nevídat a „informoval ji o tom“.

„Nenabídl jsem demisi kvůli tomu, co jsem měl údajně kdysi učinit – to už bych odstoupil dávno -, ale abych zabránil rozdělení (církve), abych se já sám nestal důvodem rozkolu,“ řekl Aupetit katolickému listu La Croix.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Sedmdesátiletý arcibiskup, původním povoláním lékař, stojí v čele největší francouzské arcidiecéze od roku 2017. Poměr s ženou měl podle médií v roce 2012. Papež může demisi přijmout, nebo také odmítnout, jak to už v minulosti několikrát učinil. Rozhodnutí lze čekat v řádu týdnů.

Arcibiskup, který se v roce 2019 musel vypořádat s požárem pařížské katedrály Notre-Dame, je známý svým přísným postojem k rodině a bioetice. Napsal několik knih o lékařské etice a pravidelně také například podporuje „pochody pro život“, které pořádají odpůrci potratů. V roce 2012 se během debat o možnostech „manželství pro všechny“ dostal do konfliktu s homosexuály.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 26, listopadu 2021 Foto: Wikimedia Commons – arcibiskup Aupetit

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář