Parlament EU přijal usnesení na ochranu křesťanů v Iráku

 

Usnesení k ochraně náboženských menšin včetně křesťanů a jezidů v Iráku, po očekávané porážce ISIS, bylo přijato v Evropském parlamentu.

Evropská lidová strana, největší politická skupina v Evropském parlamentu, předložila tento týden společný návrh usnesení v Iráku, jakmile skončí znovudobytí Mosulu z rukou Islámského státu.

Rezoluce prošla ve čtvrtek ráno drtivou většinou hlasů – 488 za, 11 proti a asi 100 členů se zdrželo hlasování. Mosul je poslední pevnost džihádistické skupiny v Iráku. Je třeba poznamenat že těm, kterým se podařilo uniknout, důrazně odsoudili masové popravy páchané ozbrojenci.

Také se ukázalo, že Ninivská pláň Tal Afar a Sindžár jsou vlastí křesťanů (Syřanů, Asyřanů) jezidů, sunnitů, šíitských arabů, Kurdů, Turkmenů a jiných, kteří zde po staletí žili v duchu všeobecné plurality, stability a komunální spolupráce přes období vnějšího pronásledování a násilí až do začátku tohoto století.

Před invazí do Iráku v r. 2003 bylo v této zemi více než 1,5 milionu křesťanů. Nyní zde zůstalo jen kolem 200.000.

„Zánik těchto menšin v regionu bude mít destabilizující účinek,“ bylo v usnesení.

Evropský parlament v únoru uznal krutosti páchané ISIS proti náboženským menšinám včetně křesťanů, jezidů a Turkmenů jako genocidu. Členské státy musí umožnit aby „byly zajištěny všechny nezbytné bezpečnostní podmínky pro všechny, kteří byli nuceni opustit svou vlast, nebo byli násilně přemístění, aby se mohli vrátit do své vlasti co nejdříve,“ pokračovala rezoluce.

Článek 125 irácké ústavy dává náboženským menšinám právo nechat si své vlastní provincie. Rezolucí vyzvaly členské státy „aby nabídly praktickou i diplomatickou podporu na udržitelnost postkonfliktních situaci v regionu zejména s ohledem na možnost autonomní provincie Ninive, včetně Sindžáru a Tal Afar, které mají být politicky zachovány pro původní obyvatele tohoto regionu.“

„Osvobození Mosulu je určující okamžik, kdy jde o budoucnost Iráku a původních obyvatel,“ řekl Lars Adaktusson.

„Teď, když je Islámský stát na cestě k vyhnání z Mosulu, je nezbytné, aby EU společně s ostatními zeměmi ukázala solidaritu s menšinami a v rámci irácké federální struktury formulovala akční plán o budoucnosti křesťanů, jezidů a Turkmenů.“

„To znamená vytvoření maximální regionální autonomie v severním Iráku pro Kaldejce, Syřany, Asyřany – jezidy a turkmenské obyvatelstvo, poskytnout potřebnou podporu, školeni a bezpečnostní záruky včetně podpory místních bezpečnostních sil.“

I když je rezoluce nezávazná, existuje precedens pro Evropský parlament, aby přijal opatření po přijetí těchto kroků. Po hlasování Adaktusson pro Christian Today řekl: „Byl jsem velmi spokojený s podporou v parlamentu.“

„Musíme na evropské straně převzít zodpovědnost a dělat to, co můžeme s cílem stabilizovat situaci v Iráku a umožnit uprchlíkům vrátit se do své vlasti.“

„I když je rezoluce nezávazná, znamená hodně pro náboženské menšiny na Blízkém východě.“ Dodal Adaktusson.

„Křesťanské skupiny, Asyřané, syrský křesťané, stejně jako jezidiů a Turkmeni dlouhou dobu bojují za autonomii v rámci irácké ústavy,“ řekl.

„Rezoluce ukazuje politickou i morální podporu pronásledovaným menšinám,“ dodal.

„Také si myslím, že je třeba zdůraznit, že pokud chceme zachovat křesťanské dědictví a křesťanskou tradici v této oblasti je nezbytné, aby se tyto skupiny mohly vrátit, a to není možné bez mezinárodní podpory.“

Zdroj: The Christian Today

Foto: wikipedia.org

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář