Pašije

Blížící se velikonoční dny nás vybízejí k rozjímání. Připomínáme si příběh, který určil běh moderních dějin a hluboce zasáhl do života miliónů lidí. Jednou z takových příležitostí zastavit se jsou koncerty Pašijí olomoucké skladatelky a zpěvačky, Jarmily Bekové.

Tento hudební projekt vznikl v roce 2016 a sály divadel a kulturních domů plní již čtvrtou sezónu (Olomouc, Třinec, Kroměříž, Brno, Nové Město na Moravě, Šternberk, Prostějov). Letos tým čítající více než 60 účinkujících zavítá do Ústí nad Orlicí (12. 4. Roškotovo divadlo, 19h), Olomouce (14. 4. Husův sbor, 18h) a Zábřeha (17. 4. Kulturní dům, 19h), více na www.pasije2016.cz.

Jde o dílo výjimečné jak co do rozsahu zpracování, tak i uměleckých výkonů. Na jevišti se setkávají profesionálové s hudebníky, pro které je hudba krásným koníčkem. Společně vyprávějí příběh ukřižování Ježíše Krista a jeho vzkříšení,niternou výpověď o lidské křehkosti, nadějích i prohrách Kristových učedníků, o pocitech matky, jíž umírá milovaný syn, o nemilosrdném davu, o nejistém Pilátovi, o zločincích, kteří umírali vedle Ježíše. Uprostřed této plejády emocí sledujeme muže, Syna Božího, který byl ochoten dát svůj život, překonat úzkost, bolest i urážky.

Dílo mluví k posluchačům jazykem, kterému je velmi lehké porozumět, s naléhavostí, bez zbytečného sentimentu. V představení účinkují sóloví zpěváci, rocková kapela, komorní orchestr a smíšený pěvecký sbor. Vše je umocněno recitací a digitální projekcí. Fúze moderních hudebních stylů s klasickými prvky diváka nepřesvědčuje, neláme, ale nabízí, zve…

Hlavní postavu Ježíše Krista v předchozích letech ztvárnil Vítězslav Šlahař (Český filharmonický sbor Brno), jehož letos vystřídá Daniel Rymeš (herec a zpěvák Městského divadla Brno, laureát Cen Thálie 2017). Ve dvojroli Piláta a lotra na kříži vystoupí Radek Novotný z Městského divadla Brno. Další postavy ztvárňují autorka Jarmila Beková a Magda Orlová.

 

Jste srdečně zváni.

 

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář