Pašijové hry v Hořicích na Šumavě chtějí na seznam UNESCO, prezident je ocenil

Hořice na Šumavě – Pašijové hry v Hořicích na Šumavě na Českokrumlovsku by se do konce roku mohly dostat na národní seznam nehmotného kulturního dědictví ČR. Jejich pořadatelé usilují také o zápis na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, což by se mohlo povést příští rok. ČTK a Právu to řekl starosta městyse Martin Madej (Pro Hořice). Divadelní amfiteátr v Hořicích na Šumavě si prohlédl prezident Petr Pavel. Je připraven podpořit snahu o zápis her na seznam UNESCO, řekl novinářům.

„Tradice by se měly dodržovat. Není to vůbec o tom, jestli někdo je, nebo není věřící, ale o historii, o kultuře, o všeobecném rozhledu. A nakonec spousta těch (biblických) příběhů má naprostou aktuálnost i ke dnešku, protože se týkají mezilidských vztahů, lidských vlastností, a ty negativní se bohužel opakují stále dokola,“ řekl Pavel ČTK a Českému rozhlasu. Do Hořic zamířil při své dvoudenní návštěvě jižních Čech, která začala v úterý. V Hořicích dostal růži od herců představujících Ježíše a Pannu Marii, prohlédl si zrestaurovaný památník her, obnovený letos v červnu.

SOUVISEJÍCÍ Pašijové hry v Hořicích na Šumavě usilují o zápis na seznam UNESCO

Zápis her na seznam UNESCO je ochoten podpořit, až na to bude vše připraveno. „Až budeme splňovat kritéria, která jsou k tomu zapotřebí, tak ano. Bude to dobře pro naši zemi, přitáhne pozornost v tom lepším, bude to přitahovat turisty z mnoha zemí,“ řekl prezident na dotaz ČTK.

V Hořicích na Šumavě mají hry tradici od roku 1816. „Teď je to (hry) zaregistrované na krajském úřadu, čeká se na státní registraci, ta by měla být do konce roku. Nejdřív to musí uznat stát, pak se bude žádat o zápis na seznam UNESCO. Do konce roku by to stát mohl uznat. Je to naprostý unikát, hraje se to tady přes 200 let, od roku 1816, hrály se ale už od středověku. Měli jsme tady nádherné divadlo, které bohužel nepřežilo komunistický režim, bylo pro 1550 diváků. Jezdili sem lidé z širokého okolí. V kronice pašijí je zápis, že v roce 1897 to navštívil František Ferdinand d’Este, byli tady královské rodiny ze Španělska a šlechtici z Japonska. Snažíme se tu slávu obnovit. Návštěva prezidenta je pro nás naprostá exkluzivita, nikdy tady žádný prezident nebyl,“ řekl Madej.

SOUVISEJÍCÍ – V Hořicích na Šumavě se sejdou stovky příznivců pašijových her

Očekává, že zápis na seznam UNESCO může hrám přinést popularitu a další diváky. Cílem je udržet tradici.

Historie hořických pašijových her sahá do 13. století. V roce 1893, kdy v Hořicích otevřeli budovu pašijového divadla, zhlédlo představení na 30.000 diváků. Hry zakázali nacisté, po druhé světové válce a odsunu německých obyvatel se tradice ujali Češi, kteří hry nastudovali v češtině a provedli v letech 1947 a 1948. Poté hry zakázali komunisté, ti také roku 1966 dali strhnout budovu divadla i s blízkou poutní kaplí sv. Anny.

Pašijové hry obnovili obyvatelé Hořic zkraje 90. let minulého století. Premiéra byla po dvouletém nacvičování v roce 1993. V představení vystupuje kolem 70 herců. V Česku připravují pašijové hry ještě v České Lípě a Žďáru nad Sázavou.

Prezident Pavel a jeho žena jsou na dvoudenní návštěvě jižních Čech. V úterý viděli budějovickou továrnu firmy Koh-i-noor Hardtmuth, jihočeské letiště v Plané, otáčivé hlediště v Krumlově a vystoupali na horu Kleť. Dnes si prohlédli krumlovský zámek, Pavel se ještě sejde se starosty obcí kolem Lipna a zhlédne ukázky práce vodních záchranářů. Je to první Pavlova oficiální návštěva kraje od zvolení.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 20. července 2023 Foto: Wikimedia Commons – Hořice na Šumavě

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář